Neznámý muž se v pondělí 19. února vydal do starožitnictví v Platnéřské ulici v Praze 1. V noci rozbil kamenem skleněné dveře a vnikl dovnitř. Z rozbité vitríny si potom odnesl přes devadesát kusů zlatých šperků, mezi kterými byly i kusy s diamanty. Tím vším způsobil škodu za bezmála čtyři a půl milionu korun.

Pražští kriminalisté se ihned dali do pátrání. „Zajistili všechny dostupné kamerové záznamy z širokého okolí. Jejich vyhodnocením zjistili, že se podezřelý ubytoval na nedalekém místě, ze kterého však krátce po vloupání odcestoval pryč ze země," uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina.

V tu dobu však policisté již znali pachatelovu totožnost a obrátili se na zahraniční kolegy.

Loupež ve starožitnictví. | Video: PČR Praha

Muž se po několika dnech vydal zpátky do České republiky a policisty nezmátl ani tím, že se rozhodl přicestovat přes tři různé státy.

„Detektivové podezřelého zadrželi ihned poté, co vystoupil na Wilsonově nádraží z vlaku a rovnou tedy putoval na policejní služebnu. Při následném výslechu se ke skutku doznal a cestou mezinárodní spolupráce provedli kriminalisté domovní prohlídku v jeho rodné zemi, při které nalezli i část odcizených šperků," upřesnil Hrdina.

Následně vyplynulo najevo, že podobných činů se muž dopustil i po dalších místech v Evropě.

Nyní je jednatřicetiletý cizinec ve vazbě a je obviněný ze spáchání trestného činu krádež ve čtvrtém odstavci. V případě odsouzení mu, s ohledem na způsobenou výši škody, hrozí až osm let vězení.