Významný zdroj dodávek nelegálních návykových látek pro Prahu i její okolí vyschl díky zásahu Národní protidrogové centrály (NPC). Ze Slovenska putovaly do hlavního města (a rovněž na Královéhradecko a Pardubicko) pervitin a kokain, který tradičně vyhledává zejména „lepší společnost“.

Produkci varen pervitinu ve středních Čechách zase podporovaly dodávky přípravku s obsahem pseudoefedrinu, představující jednu z klíčových surovin. O úspěšném zásahu, který po sedmiměsíčním prověřování přinesl zadržení jedenácti Čechů a trojice cizinců, informovala ve středu 3. dubna Lucie Šmoldasová z NPC. S tím, že dvanáct podezřelých putovalo do vazby; zbývající dva jsou vyšetřováni na svobodě.

| Video: Youtube

Na území České republiky bylo výsledkem akce s krycím názvem Konor nejen zajištění 5,2 kilogramu kokainu, 1,8 kila hašiše, 1,2 kilogramu konopné sušiny, kilogramu léčivého přípravku s pseudoefedrinem a necelého kila pervitinu, ale kriminalisté také vyklidili kompletní drogovou laboratoř.

Mimo to zajistili tři nelegálně držené pistole, čtyři auta a peníze v hotovosti: 405,5 tisíce korun a 25,9 tisíce eur. Ještě podstatně „bohatší“ úlovek přinesla slovenská část akce – alespoň pokud jde o hašiš. Toho se při domovní prohlídce našlo rovnou 97 kilogramů! Policie zde zajistila ještě 150 gramů pervitinu a jeden automobil.

Šmoldasová upřesnila, že hlavní postavou případu je cizinec, který podle zjištění policejních detektivů dovážel ze Slovenska „zboží“ na základě objednávek.

„Další zadržení jsou podezřelí z toho, že s dovezenými drogami dále obchodovali, jeden cizinec dodával prekurzory výrobci metamfetaminu, další zadržený podle policie pervitin vyráběl, dva Češi výměnou za vyrobené drogy poskytovali výrobci své nemovitosti,“ shrnula Šmoldasová rozdílné úlohy jednotlivých osob. Připomněla, že některým z obviněných by v případě uznání viny soudem mohly hrozit i tresty odnětí svobody v trvání až 18 let.