K incidentu došlo podle webu Aktuálně.cz již na začátku loňského roku. Sedmého února kolem desáté hodiny večer byli policisté vysláni k agresivnímu pacientovi do Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Ten zde ohrožoval ostatní a i díky jeho silné nadváze bylo pro ošetřovatele těžké, si s ním poradit.

Na místo dorazili dva policisté z pohotovostní jednotky ze základny v Ďáblicích. Ti nasadili proti pacientovi hrubou sílu a dostali ho na zem. Při zásahu použili také elektrický paralyzér. Poté ho jeden ze zasahujících zaklekl mezi lopatky a druhý mezitím hlásil do vysílačky zneškodnění pacienta, to trvalo celé 4 minuty.

Zpacifikovaný muž po policejním zákroku zemřel. Příčinou smrti bylo udušení. Případem se od ledna zabývá obvodní soud pro Prahu 8, hlavní líčení pokračuje v květnu. Policisté předem nezkontrolovali zdravotní stav pacienta, státní žalobce je proto obžaloval.

"Do té doby se (pacient) projevoval hlasitým intenzivním sténáním a chroptěním, avšak situace se náhle změnila a poškozený se přestal úplně projevovat a jakkoli hýbat," popisuje podle serveru Aktuálně.cz obžaloba, dle které ani jeden z policistů na stav zakleknutého pacienta nereagoval.

Oba policisty nechali nadřízení po incidentu nadále ve službě. "Služební funkcionář se po zvážení všech skutečností a okolností rozhodl policisty ponechat ve výkonu služby. Ve věci nejde o podezření ze spáchání úmyslného trestného činu," uvedla pro web mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Obžaloba viní policisty z usmrcení z nedbalosti. V případě uznání viny jim hrozí až 6 let za mřížemi.