Na sociálních sítích pobouřilo veřejnost video z Letné. Na videu je zachycená nahá žena jak na hřišti hází hlínou. Tomu všemu přihlíží i skupinka dětí.

„Praha 7. Dětský koutek. Nahá ženská hází hlínu, k tomu hraje techno. Děti se dívají. Vůbec netuším, co si o tomhle myslet,“ sdílel video na sociální síti X uživatel Ondřej Fér.

Situací se již zabývají pražští policisté. „Věcí se zabývají pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví,“ uvedli.

„Performace“ ženy byla zanedlouho spojena s Akademií výtvarných umění. Mělo se totiž jednat o studentskou akci „Slay the Patriarchy“, pořádané v den, který veřejnost slaví jako “čarodějnice”, jak Deníku potvrdila i mluvčí AVU Petra Švecová.

Švecová uvedla, že dle slov autorek bylo smyslem akce otočit zažité role a místo upalování čarodějnice (symbolu potrestání nepodřízené ženy) byla rozbita piňata z hlíny, která ale obsahovala semena rostlin - ta se tak při rozbití uvolnila do zahrady a dala vzniknout novému životu.

„Co se týče nahoty, k níž mířily dotazy a komentáře na sociálních sítích, můžeme jen konstatovat, že je s uměním spojena od prehistorie až do současnosti a pro autorku performance je i klíčovým vyjadřovacím prostředkem. Performance probíhala na zahradě AVU, ne tedy v dětském koutku, jak bylo na sociálních sítích mylně uváděno. Přítomnost dětí v publiku by nebyla možná bez dohledu jejich zákonných zástupců,“ doplnila mluvčí.

Naháči v pražských ulicích

Nazí lidé čas od času poutají pozornost Pražanek a Pražanů a zaměstnávají policisty městské i státní.

Nahý muž dováděl v kašně. | Video: Městská policie Praha

Například v říjnu 2019 si svlečený muž zřejmě spletl kašnu na Karlově náměstí se svou koupelnou či aquaparkem. Koupel si před zraky městských policistů a dalších přihlížejících evidentně užíval.

„Zatímco předešlé výzvy městské policie chlapík zcela ignoroval, svoji partnerku, která na něj křičela, že se za něj stydí a ať okamžitě vyleze ven, poslouchal jako hodinky. Za přestupek veřejného pohoršení dostal mladý muž pokutu v maximální možné výši 10 tisíc korun“ popsala tehdy mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Naháč míří k metru | Video: Městská policie Praha

V červnu 2016 se zase promenoval Stodůlkami obnažený muž. Vysvětlit, proč chodí nahý, mladík tehdy nedokázal; prý ani neví, co se s ním děje. Po chvíli doplnil, že své oblečení nechal u nedalekého kontejneru na odpad. Oděv mu členové hlídky donesli, aby se mohl obléknout – kloudné pořízení s ním ovšem nebylo. Přivolaní záchranáři ho nakonec odvezli do nemocnice na psychiatrické oddělení.

Další adamita pak v roce 2015 tvrdil na Žižkově strážníkům, že se nahý pohybuje Jeseniovou ulicí proto, že se opaluje. Jelikož byl říjen, policistům jeho vysvětlení nestačilo. Ti jeho jednání ohodnotili jako přestupek proti veřejnému pořádku a čtyřiadvacetiletý muž tak za hanbatou promenádu zaplatil tisícikorunovou pokutu.

Poněkud svérázně pak v roce 2020 pojal oslavy 75. výročí od konce druhé světové války třiačtyřicetiletý muž v Praze. V souladu s vládními opatřeními proti šíření nákazy koronavirem sice měl roušku – byť jen kolem krku, ale jinak měl na sobě pouze sluneční brýle. Tohoto exhibicionistu předali strážníci městské policie do péče záchranářů a skončil v psychiatrické léčebně.