„Perfektně jsme zvládly základní skupinu. Z pěti zápasů jsme čtyřikrát vyhrály, jeden prohrály a byly první,“ pochlubí se Jana Vacková, jedna z úspěšných českých reprezentantek.

Jak se určovalo čtvrtfinále, netuší. „Vůbec nám to nesedělo na základě výsledků. Utkaly jsme se s loňskými finalistkami, s týmem EH Team,“ líčí. A po jasném průběhu prohrály… „Jsme tedy šesté a s tímto výsledkem spokojené,“ usmívá se.

V Kanadě je turnaj ostře sledovaný

Při hokeji na rybníku se každé družstvo skládá z pěti hráčů, jeden z nich je náhradník. Na ledě se soupeří ve čtyřech proti čtyřem a bez brankářů. A také bez faulů a střel vzduchem. Kromě Jany Vackové reprezentovaly Česko ještě Marina Hužvárová, Magdaléna Charvátová, Magdaléna Genčevová a Eva Adamová.

Šestá příčka je vážně vynikající, především je lepší než v minulém roce. „Jen škoda, že jsme nedostaly ve čtvrtfinále jiný tým, mohly jsme postoupit dál. Kanaďanky byly hokejově úplně jinde, neměly jsme na ně,“ přiznává Vacková.

Hokej na rybníku v Česku téměř nikdo nezná, v Kanadě je však turnaj ostře sledovaný. V mužské kategorii vyhráli předchozí dva ročníky Češi (2018 Staré pušky Žďár nad Sázavou, 2019 Captains Náměšť nad Oslavou) a domácí přerušili jejich nadvládu až letos.

„V naší kategorii obhájil loňské zlato The Bras. Polovina žen hraje vyloženě pro radost, ta druhá, v níž jsme i my, už má nějakou úroveň a chce vyhrávat,“ zdůrazňuje Češka.

Až rozmrznou, začnou plnit sliby

Zatímco doma letos nepanuje příliš velká zima, v Kanadě se hokejistky musely poprat s drsnějšími podmínkami. „Odlétaly jsme a připadaly si jako v létě. V Kanadě bylo přes den mínus 15 stupňů, a během večerních utkání dokonce mínus 27,“ vypravuje.

Hokej v takových mrazech není snadnou záležitostí, ovšem děvčata se s nimi musela poprat. „V takové zimě jsem ještě nehrála. Dýchání vyloženě bolelo, zima mi byla i přes všechny vrstvy oblečení, obličej šťípal, a dokonce některé spoluhráčky mají stále problémy, protože mají zmrzlé palce u nohou,“ přibližuje Vacková.

Nejbližší plán je proto jasný: pražské Ice Ladies budou v Praze několik dnů rozmrzat a pak se pustí do plnění slibů. Na jejich výpravu totiž přispěli fanoušci pomocí crowdfundingového financování na portálu HitHit. Na něm si mohli koupit videopozdrav od hráček, podepsanou fotografii, až po večeři s celým týmem.

„Musíme se dát po šampionátu zdravotně do pořádku a začneme lidem plnit jejich odměny,“ slibuje Vacková. „I pomocí lidí jsme zažily opravdu skvělé mistrovství, které mělo opět neuvěřitelnou atmosféru. Děkujeme jim.“

Při těchto slovech na chvíli zvážní. Prague Ice Ladies mají veliký sen. I příští rok vyrazit do zámoří na mistrovství světa. A hlavně: konečně pokořit čtvrtfinále. „Uděláme pro to úplně vše,“ dodává odhodlaně za celé družstvo Jana Vacková.