Romane, byl jste zklamaný, když vám v Chomutově nenabídli novou smlouvu?
Ani ne, tušil jsem to během loňské sezony. Nedařilo se mi a šancí jsem dostával stále méně. Do hry jsem zasahoval už spíš jako náhradník.

Jak jste reagoval?
Kontaktoval jsem agenta, ten se spojil s Chomutovem a mou situaci řešili. Dostali jsme povolení ptát se jinde. Ozvala se Slavia a jsem tady.

Slavia byla první volbou?
Z možností, které jsem měl, jasně nejlepší. Na hráče se rychle zapomene. V extralize jsem toho loni moc neodehrál. Chtěl jsem všechno zlomit a na hostování do Kadaně, kde se mi dařilo, jsem už moc nejezdil.

Čím je pro vás Slavia lákavá? Pražská adresa je hodně atraktivní?
Polohu jsem neřešil. Slavia má za sebou bohatou historii a nejvyšší ambice. Na extraligu myslí každý z nás.

Byl jste jedním z mužů, který v dresu Chomutova pomohl červenobílé poslat do druhé nejvyšší soutěže. Nebál jste se, že vám dobré výkony v baráži nezapomenou?
Jde o sport. Nikdo mi baráž nepřipomínal. Když se podívám na kádr Slavie, byl tady v té době akorát Rony (Ronald Knot, pozn. red.).

Fanoušci chodí do Edenu stále stejní.
S žádným fanouškem jsem ještě neměl tu čest potkat se osobně. Sestup je jistě mrzí, těžko by ho ale spojovali s konkrétními jmény. Tehdy jsem válčil za Chomutov a teď se budu prát za Slavii.

Přes přestup bydlíte v Praze na ubytovně. Pojistka? Pokud by se vám nedařilo, rychle zabalíte kufry?
To ani náhodou. (směje se) V Praze jsou vysoké nájmy a já už platím jeden v Chomutově. Z pracovních důvodů tam zůstala moje snoubenka. Nejsem náročný, na přespání ubytovna bohatě stačí.

Hokejista Slavie nemá na solidní podnájem v Praze?
Měl bych na něj. Stejně jsme ale pořád na ledě. Ubytovna je pro jednoho člověka ideální. Jde spíš o hotelový pokoj. Větší místnost, dvě skříně, postel, koupelna, záchod a menší kuchyňka. Kterou stejně nevyužiju, protože moje kuchařské umění končí u čaje.

Na ubytovnu jste zvyklý. V dorosteneckém věku jste odešel z Chomutova do Liberce. Vzpomínáte rád na období strávené pod Ještědem?
Ano. Chomutov neměl v té době tak kvalitní dorost. Těžko bych se v něm posunul. V Liberci jsem se hodně naučil.

Bylo složité odejít ve čtrnácti z domova?
Moc jsem se do Liberce těšil. Když se ale za rodiči zavřely dveře, první noc jsem probrečel. Naštěstí jsme na pokoji bydleli po šesti. Starší kluci se mi snažili pomoci. Přesto jsem šel hned druhý den za trenérem a chtěl jsem se vrátit domů. Omluvil mě ze školy, promluvil si se mnou a nakonec jsem v Liberci zůstal do sedmnácti.

Povídejte. Co vás život v Liberci naučil?
Samostatnosti. Rodiče za mnou sice často jezdili, musel jsem ale naučit rozhodovat. Chtěl jsem říct, postarat se o sebe. Prát ani vařit jsem se ale nenaučil. (směje se)

Slavia vám předložila roční smlouvu. Co jí nabízíte vy?
Jsem útočník. Čekají se ode mě hlavně body. Musím dávat góly a nahrávat na ně.

Jste levé křídlo. Čím je pro vás centr?
Centr je mozek lajny. Je na ledě od toho, aby tvořil hru. Nastolí pravidla, odkud kdo k brance najíždí. Které křídlo bude výš a které níž.

Zatím jste se v Edenu potkal se třemi centry. Je nějaký váš vysněný?
V hokeji to chodí jinak. Jednou se daří jednomu a podruhé jinému. Určitá souhra platí na různé protihráče. Od toho je příprava, aby trenér poznal, jak sestavit útoky. Nastoupil jsem s Jardou Kverkou, Tondou Duškem i Davidem Šafránkem a každý má něco do sebe. Je mi jedno s kým, hlavně bych rád hrál v prvním nebo druhém útoku.

Co když to nevyjde?
Budu muset makat víc.

Makat. Máte rád letní přípravu?
Slovo rád bych určitě nepoužil. (směje se) Vím, že letní příprava k hokeji patří a čerpáte z ní po celou sezonu.

Přesunul jste se z moderní chomutovské arény do stařičkého Edenu. Šok?
Nejsem náročný. Loni jsem pendloval mezi Chomutovem a Kadaní, kde taky mají starší stadion. A co se týče zázemí pro domácí tým, máme ho stejné v Edenu i Chomutově.

Kde se vlastně hraje hokejistovi lépe?
Když vyprodáte O2 arénu, není o čem mluvit. Pokud by ale mělo být hlediště poloprázdné, je lepší překousnout nepohodlí i zimu a hrát na domácím stadionu. Důležité je, aby se dařilo. Až postoupíme do extraligy, můžeme se bavit dále.