Důležitým tématem jsou vstupenky. Při minulých šampionátech řádili překupníci. „Je velké nebezpečí, že lístek je v dnešní době možné namnožit. Pak se do haly dostane jen první fanoušek,“ vysvětluje předseda organizačního výboru Petr Bříza. „Věřím, že lidé jsou poučeni a nebudou riskovat. V bezprostřední blízkosti arény pak chceme překupníky potírat. Ale jakmile organizátor lístek prodá, už to nemá tolik ve své moci.“

Na minulých mistrovstvích měli fanoušci problém, když přinesli vlajku zemí, které se šampionátu neúčastní. „To je otázka na IIHF, která je vlastníkem turnaje. Opatření není namířeno proti žádnému konkrétnímu státu. Nejde o právo na protest. Ale mistrovství se nesmí stát politickým manifestem. Chceme vidět sport mezi mantinely,“ vysvětluje Bříza.

„Na bezpečností koncepci pracujeme již od roku 2022. Naším hlavní úkolem bylo analyzovat bezpečností rizika. Situace oproti roku 2015 je odlišná“, ví Vondrášek. „Budeme se věnovat drobné kriminalitě, počítáme ale s problémy s parkováním.“

Bříza dodává, že informace pro fanoušky o možnostech dopravy organizátoři doplní později. „Posledních 14 dní budeme intenzivně komunikovat s fanoušky a prosit je, aby nejezdili přímo k aréně,“ říká Bříza. „V roce 2015 skvěle fungovala spolupráce s dopravním podnikem,“ připomíná Vondrášek.

Organizátoři počítají s veškerými riziky a připravují se i na nečekaná rizika. Se zabezpečením počítačových systémů pomáhá Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Rizika případných útoků pomáhají snížit také zpravodajské služby. „Vnímáme, že oproti minulým rokům je bezpečnostní situace více problematická. Nebyla ale identifikována žádná konkrétní rizika,“ uklidňuje Vondrášek.

Kdyby přišla nějaká hrozba například bombou, jsou arény po bezpečnostní stránce natolik připraveny, že není nutné přerušovat utkání. „Už jsme dvě cvičení absolvovali, další budou následovat ještě těsně před samotným mistrovstvím,“ prozrazuje Vondrášek. Svůj podíl na akci budou mít i hasiči. Ti pomohou zacvičit personál, budou také v pohotovosti pro případ úniku nebezpečných látek, zejména tedy čpavku.