Posuňme se o devět let dopředu. Vinny Saponari nenaskočil do jediného utkání NHL a po pendlování mezi nižšími zámořskými soutěžemi mu došla trpělivost. Vydal se na neprobádanou půdu do Norska a v tamější lize patřil k nejlepším hráčům. Do nové sezony vstoupí jako posila Sparty, za kterou ve středu odehrál první přípravné utkání.

Jak jste se cítil na ledě?

Máme za sebou náročnou přípravu, takže jsem trochu unavený. Ale odehráli jsme slušné utkání. Mám dobrý pocit z týmu, poznávám se s novými spoluhráči. Je důležité před sezonou vybudovat chemii mezi námi, sehrát se a vychytat styl hry.

Poznáváte nové město a spoluhráče. Jak jste se v Praze a v kabině Sparty zabydlel?

Všechno je skvělé. Kluci mi od začátku hodně pomáhají. Když potřebuji něco sehnat, řeknou mi kam jít. Překládají mi do angličtiny. Město je krásné, měl jsem čas si projít centrum, které je opravdu úžasné. Moc se mi tu líbí.

S češtinou jste se zatím asi příliš neseznámil?

Snažím se pochytit, co jde. Odposlouchat něco od kluků a od koučů. Některá slova slýchám častěji, ale stále je dost brzo, žádné fráze jsem se ještě nenaučil. Doufám, že to přijde.

Překvapilo vás něco v Česku po hokejové i lidské stránce?

Ani moc ne. Jsem nadšený z fanoušků, i na přípravný zápas jich přišlo dost, podporovali nás. Když je potkáte, pozdraví vás, přejí hodně štěstí. To je příjemné.

Než jste podepsal, udělal jste si pořádný průzkum o Spartě?

Mám pár přátel, kteří mi pomohli sehnat nějaké informace. Říkali mi, že Sparta funguje na vysoké úrovni. Snažil jsem se zjistit co nejvíc a všechno byly pozitivní věci, takže jsem byl nadšený.

Fanoušci vás zřejmě příliš neznají. Co od vás mohou očekávat?

Jsem typ hráče, který rád vytváří šance a střílí góly. Ale pro úspěch týmu samozřejmě přijmu jakoukoli roli.

Minulou sezonu jste působil v Norsku. Jak hodnotíte působení v Askeru?

Byla zábava tam hrát. Hokej je v Norsku hodně ofenzivní, člověk se často potkává s pukem. Došli jsme až do finále ligy, ale skončili těsně pod vrcholem. I tak šlo o skvělou sezonu a výbornou první zkušenost s hokejem v Evropě.

V Americe jste pendloval mezi nižšími soutěžemi. Berete evropské působení jako restart kariéry?

Posílali mě nahoru a dolů mezi jednotlivými ligami, takže jsem hrál za několik různých klubů během sezony. To bylo hodně náročné, čili pro mě bylo super, že jsem mohl jít do Evropy a vyzkoušet něco nového. Hokej miluju a chci pokračovat na své cestě.

Chcete se ještě prosadit v Americe?

Kdyby to vyšlo, samozřejmě bych rád hrál NHL. Ale chci předvádět co nejlepší výkony kdekoli hraju a užívat si hokej.

Blíží se olympijské hry, na kterých nebudou hráči z NHL. Cítíte šanci na nominaci?

Bylo by skvělé, kdybych se dostal na soupisku. Už mě kontaktovalo pár lidí ze svazu, ale šlo jen o zjišťování základních informací. Tým by měli dávat dohromady v listopadu a samozřejmě by šlo o můj splněný sen.

Vinny Saponari27 let, pravé křídlo
s americkou reprezentací do 18 let získal stříbro a bronz na MS v letech 2007 a 2008
draftován Atlantou v roce 2008 z 94. pozice
vítěz univerzitní ligy NCAA v roce 2008 v dresu Boston University
v uplynulém ročníku norské ligy skončil druhý s týmem Frisk Asker
v základní části nastřádal 15 gólů a 36 asistencí a skončil šestý v kanadském bodování, v play-off přidal dalších 21 bodů (7+14), což mu vyneslo třetí místo v tabulce produktivity