Tím je levé křídlo někdejšího sparťanského útoku Petr Hrbek – Martin Hosták – Luboš Pázler. Tedy posledně jmenovaný, jenž podobně jako Hrbek s Hostákem oblékl svého času i reprezentační dres.

„Nejznámější hráč přeboru? To neumím posoudit. Spíš jako tým nás nikdo nezná, jsme něco na způsob sdružení přátel dobrého hokeje a dobré zábavy,“ uvedl zanedlouho 42letý Pázler.

Jak dlouho hrajete za Comet?

Přišel jsem v roce 2000, předtím jsem měl pětiletou pauzu. Oslovil mě kamarád v době, kdy už jsem nehrál ani netrénoval, zda bych si prý nešel s nimi zahrát. A jsem tu už osmý rok. S některými spoluhráči jsem byl v dorostu a tady jsme se po letech dostali zpět k sobě.

Jde o výsledky, nebo spíš o žízeň?

Záleží nám na výsledcích, tak jako v lize už ale porážky na duši tolik nebolí. Spíš na těle, z víkendového utkání se dostáváme až do středy. Pak už se ale zase těšíme na další zápas.

Máte čas trénovat?

Nemám. Takhle mi to vyhovuje. Někdo chodí trénovat do Letňan, ale polovina týmu ne. Spíš na tenis.

Přesto jste teď skóroval ve třech zápasech v řadě…

To je náhoda. Že mám celkem deset gólů? To se mi povede tak jednou za tři roky.

Podle kapitána Bohemky a kanonýra soutěže Ronalda Schuberta se dá hrát přebor třeba i do padesáti…

Na to mohu říct, že našemu prvnímu brankáři je letos čtyřiapadesát. Není problém. I když je pravda, že ho obdivujeme. Jmenuje se Miloslav Nimč a vytahuje před námi historky, jak hrál za ČLTK ještě v době, kdy nebyly některé stadiony zastřešené.

Takže lze hrát až do smrti…

Berme to tak, že kdybychom s tímto týmem vyjeli do jiné krajské soutěže, v jiném regionu, tak nás tam zle ztrestají.

Nejnižší soutěž v Praze je tak špatná?

Pro mě je to čtvrtá nejvyšší soutěž. Pravda, pod námi už nic není, jen neregistrovaní. Tady v Praze prostě lidi nemají čas. Pracovní vytížení dominuje, proto si jdou zahrát hokej raději mezi neregistrované.

V Praze je Slavia se Spartou a pod nimi zeje obrovská propast. Proč?

Je to ekonomikou. Menší pražské kluby neutáhnou týmy dospělých, tedy áčka. A tak spousta hokejistů končí už v dorostu. Není tu už ani přechod v podobě vojenských týmů VTJ, které hráče dva roky formovaly. Kluci nemají perspektivu, tak dají přednost jinému sportu a hlavně zaměstnání. To je vidět i v Letňanech, také nemají seniorské áčko. Velkou roli hraje i fakt, že v metropoli je málo zimních stadionů. Neseženete-li sponzora, a my v Cometu ho nemáme, je to, jako bychom šli jednou týdně na tenis a zaplatili si halu.

Provoz klubu si tedy platíte sami?

Ano, na hráče to je devět tisíc za sezonu. Ti, co nemohou chodit na vše, dávají méně.

V povědomí veřejnosti vás nadále udržuje vaše zaměstnání, že?

V agentuře BPA jsem vedoucím hokejového oddělení, máme na starosti extraligová práva. De facto zajišťujeme servis hokejovému svazu a Asociaci profesionálních klubů.

V Cometu je ale i další bývalý hráč Sparty i Slavie obránce Robert Kostka.

Působí v agentuře Sportinvest, jež zastupuje fotbalisty, hokejisty i další sportovce. Je agentem, pracuje s mladými hráči.

Jak se k vám dvěma chovají spoluhráči i protihráči? Vědí vůbec o tom, že máte za sebou úspěšnou kariéru?

Myslím, že ne. Prostě si jdeme zahrát hokej, a to je vše. Přebor je v pohodě, žádný přehnaný respekt nebo naopak emoce. I když zápasy mezi Bohemkou a Hvězdou, tedy o prvenství v soutěži, náboj určitě mají.

Asi jste jediným hráčem přeboru s medailí z mistrovství světa.

Ale juniorského. V roce 1987 na Slovensku. Ten šampionát vešel do dějin tím, že se tam servali Rusové s Kanadou, byla to hromadná bitka a pak oba týmy vyloučili.

Zatímco vy jste byl dvakrát vyhlášen nejslušnějším hráčem naší ligy.

Je to možná trochu divné ocenění, v hokeji zřejmě ne zcela optimální. Prostě jsem se snažil být u puku dříve a řešit vše raději chytrostí než silou. Asi se to přeneslo dál, ani teď v civilu nepoužívám lokty. Ani to moc neumím.

Na MS juniorů jste získal stříbro, v seniorské kategorii dva tituly mistra republiky. Co je víc?

Asi to druhé, protože na Slovensku jsme chtěli zlato a prohráli jsme ho až v posledním zápase s Finy. Navíc liga se hraje celou sezonu, a to je náročnější.

Ještě si vzpomenete na oslavný titulek z novin? Večírek pana Pázlera…

Vzpomenu, bylo to po ligovém zápase doma s Košicemi. Vyšla mi tam jedna akce.

Hrajete stále na levém křídle?

Ano. Dříve musel hráč na tomto postu také důsledně bránit, mám to ještě v sobě zafixované. Ale někdy to už nestíhám. Takže raději bráníme hned ve čtyřech.

Luboš Pázler

  • Narozen: 6. března 1967
  • Kariéra: Sparta, Plzeň, Slavia, Kralupy nad Vltavou, Comet
  • Reprezentace: účastník MS juniorů 1986 v Kanadě a 1987 na Slovensku, 1 start za se-niorskou reprezentaci Československa
  • Úspěchy: stříbro na MSJ 1987, mistr republiky v roce 1990 a 1993
  • Individuální ocenění: nejslušnější hráč nejvyšší soutěže v roce 1992 a 1993