Jako by ten zápas vystihoval celou čtvrtfinálovou sérii – drama velkého zvratu. Ještě po druhé přestávce hokejová Slavia ztrácela s Vítkovicemi 0:1. „Ale pořád jsme se hecovali,“ popisoval klima v šatně Jaroslav Bednář. Právě on pak ve 46. minutě přihrál na klíčový gól Červenky.

Pražané vyhráli sedmý duel čtvrtfinále 2:1. A na utkání 4:3 celou sérii, v níž museli odvracet tři mečboly.

Slavia tyhle vypjaté situace umí. V historii to dokázala už posedmé z osmi pokusů. Však jí přes 11 tisíc skandujících diváků odpočítávalo v O2 Areně poslední vteřiny vestoje, jako pozdravem pro štěstí do dalších bojů. „Byli fantastičtí. Chtěli jsme postoupit i za ně,“ děkoval kouč Vladimír Růžička.

Pražané v semifinále narazí na Plzeň, která v neděli rozhodla vypjatou sérii s Pardubicemi. Růžička vs. Straka – tohle je tahák semifinále. Kolo, které Slavii vypukne od pátku, načne už dva dny předtím Sparta s Karlovými Vary.

„My v úterý budeme odpočívat,“ plánuje Růžička. „Před výkonem kluků smekám.“ Také stál jeho partu hodně sil. V 30. minutě po gólu Kvapila prohrávala, než přišla 44. minuta a rozmezí 163 vteřin. Nejprve srovnával dorážkou Jelínek, pak už ujeli do přečíslení Bednář s Červenkou, který jako vítkovický strašák vstřelil svůj sedmý gól v sérii.

„Oni dva ji rozhodli,“ přiznal Alois Hadamczik. Trenér hostů, který včera zmizel v útrobách haly, aniž by svému přemožiteli podal ruku…

Hadamczik: Můžu gratulovat i jinak

Bylo vidět, jak to vyřazení nemůže skousnout. „Nelíbilo se mi rozhodování sudího Poláka,“ rozčiloval se Alois Hadamczik. Jenže když utkání Vítkovic se Slavií skončilo, nepodal si s protějškem Růžičkou ani ruku. Jen rychle zmizel do šatny a dlouho se v ní skrýval. „Člověk přece může soupeři pogratulovat i jinou formou,“ myslí si kouč Ostravanů.

„Trochu mě mrzí, že Lojza odešel,“ netajil Vladimír Růžička překvapení. „Asi mu zavolám, protože jsme se nerozloučili. Je hezké vyhrávat, ale i prohrávat je umění.“ Média tuhle čtvrtfinálovou sérii označovala za jejich souboj. „Ale tak to není. Rozhodli to hráči,“ brání se kouč Slavie.

Slavie, jíž v brance podržel gólman Stanislav Neruda. Že play off bývá hrou brankářů? Ano, bývá. „Jak to dopadlo, tak to bylo už předem napsáno,“ říkal hrdina Neruda.

V¨pondělí vítězství slávistům jistě vychytal několika skvělými zákroky. Ani Jakub Štěpánek se však nenechal zahanbit, dlouho držel vítkovické naděje. Když ho v sobotu v Ostravě nechal Alois Hadamczik střídat Markem Pincem, byl to pro náhradníka asi poslední zápas v dresu Vítkovic. „Nepodržel nás. Tak už jsem ho nevzal ani do Prahy,“ dodal trenér.

Plzeň je pro nás lepší soupeř…

„Byl jsem optimistou,“ říkal po sedmém utkání Jaroslav Bednář. A pomohl ho rozhodnout

Jako by ani nejásal, jen v kabině seděl a v poklidu odpovídal na otázky. Věřte tomu, že byl slávistický útočník Jaroslav Bednář unavený. „Co mám v plánu? Budu odpočívat,“ řekl hokejista. „Na nějaké oslavy je ještě spousta času,“ dodal po postupu ze čtvrtfinále. V něm Pražané porazili 2:1 Vítkovice a jdou do dalšího kola. „Teď jde o to připravit se na Plzeň.“

Jak?

Už nejde podcenit některé zápasy, vždyť ty tři porážky nás pak stály strašně moc sil. Musíme hrát od začátku do konce, jsme poučení.

A psychicky posíleni také?

Určitě. Bavili jsme se o tom s klukama, že by pro nás byla Plzeň asi lepší soupeř. Nechci snižovat její výkon, ale Vary odpočívaly, kdežto Plzeň toho má za sebou daleko víc. Netvrdím ale, že to bude výhoda.

Stačil jste ji během série sledovat v televizi?

Já měl hromadu starostí s regenerací. Jen jsem si přečetl nějaké úryvky z těch zápasů, ale abych ji sledoval? Víte, já tohle moc nedělám…

Může to být atraktivní série, souhlasíte?

Ano. Předtím sem přijelo plno jejich fanoušků, byla tu skvělá atmosféra. Tak ať přijde co nejvíc lidí a zaplní halu, když tu bude pěkný hokej.

Nebojíte se vypjaté atmosféry?

Čím víc lidí bude řvát, tím bude lepší kulisa. Na fanoušky zvenku jsme zvyklí třeba proti Pardubicím.

Plzeň má i Martina Straku. Bude váš úkol ho zastavit?

Bude to stejně jako v sezoně – my se zaměříme na něj a oni zase na náš útok. Bude to dost o bojovnosti.

Čekáte zase osobní obranu jako v základní části?

Každý zápas je jiný. Mně tam zrovna vyšel. (Bednář dal v první třetině čtyři góly – pozn. red.)

Tak ještě zpět k sérii s Vítkovicemi – nastal podle vás zvrat v pátém utkání, kdy jste vyhráli doma?

Spíš až v šestém.Tam jsme předvedli výborný výkon, to nás dostalo malinko výš.

A rozhodující sedmý duel? Připravoval jste se na něj nějak zvlášť?

Já na něj moc nemyslel. Byl jsem velký optimista, věřil jsem, že to můžeme otočit. Doma vždycky nějaký gól dáme.