Aféra kolem údajné zpronevěry vyšla najevo před loňským mistrovstvím světa v Praze a Ostravě, tedy v době, kdy Růžička vedl český tým. V dubnu 2015 byla zveřejněna nahrávka, kterou si dříve na schůzce s tehdejším trenérem Slavie tajně pořídil podnikatel Miroslav Palaščák. Ten tvrdí, že dal Růžičkovi peníze, aby zajistil místo v týmu pro svého syna. Částka nikdy nebyla zanesena do účetnictví Slavie, Růžička ji později Palaščákovi vrátil.

Trestní oznámení na Růžičku podal šéf serveru Protikorupcnilinka.cz Jiří Jehlička. V minulosti řekl, že upozorňovalo na tři možné trestné činy - v první řadě na uplácení, v případě jeho neprokázání na zpronevěru, alternativně také na krácení daně. Podle něj je prokazatelné, že Růžička peníze přijal a že neskončily v klubové kase. Ohledně uplácení podle Jehličky existuje důkazní nouze, protože "to ani jeden z aktérů nepřizná".

Skončil u nároďáku

Růžička v souvislosti s kauzou skončil u reprezentace. Policie ho obvinila ze zpronevěry letos v lednu, o čtvrt roku později ho vyšetřovatelé z oddělení hospodářské kriminality navrhli obžalovat. Zpronevěry se podle trestního zákoníku dopustí ten, kdo si "přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu, která mu byla svěřena". Růžička tímto jednáním podle policistů způsobil "větší škodu", tedy od 50.000 do půl milionu korun.

Třiapadesátiletý Růžička, který v současné době trénuje extraligový Chomutov, vinu odmítá. Kauzu již delší dobu nechce komentovat. Jeho právník Vít Kučera v médiích uvedl, že peníze od Palaščáka byly určené pro Slavii a Růžička je pouze opatroval ve své úschově. Podnikatel prý k penězům nedodal potřebné právní podklady, proto je klub nemohl využít jako sponzorský dar a Růžička je vrátil poté, co mu Palaščák poskytl číslo účtu. Advokát podotkl, že jeho klient je skvělý trenér, ale nemá "takové právní povědomí".

Podle Mladé fronty Dnes Růžička při výslechu řekl, že ho naopak Palaščák vydíral a chtěl po něm 1,1 milionu korun za to, že ještě jako kouč Slavie zmařil hokejovou kariéru jeho syna. Růžička kvůli tomu podal na Palaščáka trestní oznámení, které však policie odložila.

Policistům se postupně přihlásili i další rodiče s tím, že po nich Růžička údajně žádal peníze. Podle jeho právníka však spíše nepochopili, o čem s nimi trenér mluvil - hovory se týkaly takzvaného výchovného, které kluby požadují při přestupech hráčů.

V návaznosti na kauzu rozšířil Český svaz ledního hokeje spolupráci s Transparency International, čímž chce sport ochránit před korupcí. Chomutovský klub už dříve uvedl, že do definitivního uzavření případu bude vůči Růžičkovi ctít presumpci neviny.