Do branky Pražanů se poprvé po návratu do Česka postavil Alexander Salák. A v první dvacetiminutovce zažil perné chvíle, přestože šlo na jeho svatyni jen šest střel. Zneškodnil samostatný nájezd Muellera, neinkasoval ani poté, co upadl za brankou a přidělal tak své obraně spoustu práce.

Přesto se Salák čistého štítu v úvodní třetině nedočkal – na jejím konci se prosadil z přesilové hry exslávista Jakub Klepiš. Sparta byla střelecky aktivnější, po vyloučení Gulašiho měla k dispozici dokonce pětiminutovou početní výhodu, skvělý Vejmelka ale zářil.

Také ve druhé třetině se jelo trestné střílení, tentokrát měla velkou možnost ke skórování Sparta. Jenže i Vejmelka si s nájezdem Tomáška poradil na jedničku. A přestože Pražané bušili na brněnskou ofenzivu dál, vyrovnání nepřicházelo. Hned dvakrát za Vejmelkou zvonila branková konstrukce, v další šanci čtyřiadvacetiletý mág vychytal Lukáše Pecha. Sparťanský forward na sebe v prostřední části upoutal i pozitivněji než zazděnou příležitostí – u rozhodčích odvolal faul na svoji osobu.

Start poslední dvacetiminutovky zprvu vyšel lépe Brnu, které využilo druhou přesilovku zásluhou Holíka a odskočilo na rozdíl dvou branek. Jenže za další půl minutu bleskově odpověděl celek z hlavního města, kouzlo Vejmelky odčaroval nikým nehlídaný David Dvořáček.

V podstatě totožný scénář se opakoval za několik málo chvil. Brňané opět odskočili dalším přesným zásahem Klepiše, za třiatřicet vteřin Spartu vrátil na dostřel po přesné přihrávce Pecha Jan Košťálek.

Do konce základní hrací doby zbývalo deset minut a Sparta se nadechovala k závěrečnému náporu. Narážela na zodpovědně chytajícího Vejmelku, ale po vyloučení Němce měla k dispozici pátou přesilovku. Tu zužitkoval nejlepším možným způsobem důrazný kapitán Michal Řepík. Trenéři Komety ještě vsadili na trenérskou výzvu, zda se hostující opora nenacházela v brankovišti, sudí ale po přezkoumání situace ukázal na středový kruh. Řepík tak poslal bitvu do prodloužení.

Nastavený čas ovšem netrval ani minutu. Bonusový bod si rychle vystřelili domácí - Peter Mueller překonal Saláka střelou pod horní tyč. Sparta tak urvala z horkého ledu Komety bod. Přesto se udržela na čele extraligy, před druhou Mladou Boleslaví má dvoubodový náskok.

„Byl to z naší strany i ze strany Sparty krásný zápas, plný emocí. Trochu nás mrzí, že jsme ho nedotáhli do konce za tři body, protože možnosti na to byly. Trochu nám haprovala obrana v momentě, kdy jsme dali gól a soupeř hned snížil. Měli jsme držet rozestup ve skóre déle, ale jsme rádi i za dvoubodové vítězství,“ přiznal trenér Komety Jan Zachrla.

„Utkání bylo velmi těžké pro oba týmy. Bylo tam hodně soubojů a přesilovek. Jsme rádi, že jsme ten zápas nakonec dotáhli do prodloužení a i za ten bod jsme rádi,“ řekl po utkání sparťanský kouč Miloslav Hořava.

Šanci na reparát má Sparta v pátek, čeká ji tradiční sok z Litvínova. Duel na Zimním stadionu Ivana Hlinky startuje v 17.30.

Kometa Brno - Sparta Praha 4:3 pp. (1:0, 0:0, 2:3 - 1:0)
Branky: 20. Klepiš (Zaťovič, Mueller), 45. P. Holík (Zámorský, Mueller), 49. Klepiš (O. Němec, F. Král), 61. Mueller (P. Holík) - 46. Dvořáček (Sukeľ, Piskáček), 50. Košťálek (Pech, Buchtele), 58. Řepík (Horák, Němeček). Rozhovdčí: Hodek, Lacina – Špůr, Klouček. Vyloučení: 4:6, navíc Gulaši (KOM) 5 + do konce utkání, Zaťovič (KOM) 10 minut. Využití: 2:1. Střely: 24:36.

Brno: Vejmelka – Král, Zámorský, Mlčák, O. Němec, Gulaši, Svozil – Zaťovič, Holík, Mueller – Valský, Klepiš, Vincour – Plášek, V. Němec, Horký - Bondra, Dvořák, Šoustal – Kusko.

Sparta Praha: Salák – Piskáček, Košťálek, Poizl, Němeček, Jurčina, Kalina - Sobotka, Horák, Řepík – Rousek, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech, Říčka, Zikmund, Vitouch, Šmerha – Dvořáček.