V sestavě Zlína kromě zraněného kapitána Ondřeje Veselého, který v pondělí podstoupil operaci ramena, chyběli ještě obránce Matějíček a útočník Fořt. Místo nich dostali příležitost Urbanec a ve čtvrtém útoku se v premiéře v nejvyšší soutěži objevil Goiš z prvoligového Přerova. Naopak trenér Sparty Josef Jandač vsadil na vítězné složení z posledního zápasu.

„Do utkání jsme vstoupili docela dobře, měli jsme dobrý pohyb a hodně střel. Proměnili jsme dvě přesilovky. Polovina zápasu byla v naší režii. Po našich vyloučeních se postupně Zlín dostal do šancí a agresivním forčekinkem si vytvořil tlak. Ustáli jsme jej," uvedl po utkání kouč Sparty Jandač.

Sparta si od úvodních minut větší agresivitou udržovala převahu. Její tlak jen na chvíli zastavilo vyloučení Dragouna, Zlín ale na rozdíl od předcházejícího zápasu první přesilovku nevyužil. Úspěšnější byli v početní výhodě Pražané, kteří nechali sedět obránce Žižku na trestné lavici pouhých sedm vteřin. Vedoucí gól vstřelil v 10. minutě Hlinka, jenž našel skulinku mezi nohama obránce Horáka a brankář Kašík už nestačil zareagovat.

„Snažili jsme se přesilovku hrát jednoduše. Gólová akce vyplynula z improvizace. Zkusil jsem vystřelit a padlo to tam," popsal Hlinka svoji první gólovou střelu.

Jen tři střely za třetinu

Berani měli největší problém s přechodem do protiútoku a takřka se nedostávali k zakončení. Za první třetinu vyslali na brankáře Pöpperleho pouhé tři střely. Naopak Sparta spoléhala na jednoduché protiútoky s častou střelbou, nedokázala si však poradit s hlavním pilířem zlínského týmu brankářem Kašíkem.

„Utkání poznamenal první gól, který padl hodně brzy a utlumil nás. Nedokázali jsme se po něm dostat do hry. Sparta hrála dobře dopředu i dozadu, třígólový odskok na dotahování byl dost velký. Je trochu cítit v nohách předkolo s Třincem. Ubývají nám klíčoví hráči a je problém tyto díry zalepit," řekl kouč Zlína Rostislav Vlach.

Ke druhé brance pomohla Spartě hrubá chyba Čachotského, který špatně zpracoval kotouč. Ten získal Pech a přesnou střelou trefil horní růžek. Zlín se z herního útlumu dostal až po polovině zápasu. Přidal na důrazu a dostal protivníka pod tlak, který ale ke kontaktní brance nevedl. Naopak Sparta využila při dalším Žižkově vyloučení přesilovku za deset sekund, třetí branku přidal opět Hlinka.

„Tým trochu spoléhá na to, že nějaké góly dáme. K úspěchu ale přispěly všechny útoky. Skvěle chytal Pöpperle, podržel nás. Zápas jsme měli pod kontrolou," dodal střelec dvou gólů Sparty Hlinka.

Pozorný brankář Pöpperle

Sparta ve třetí třetině už tolik do útoku nepospíchala. Zlín si dlouho nedokázal poradit s pozorným brankářem Pöpperlem, kterého překonal až Okál, jehož střela se odrazila od obránce hostů Čajkovského do sítě.

Gól nabudil Berany ke zvýšení aktivity, zvrátit výsledek jim už ale nepomohla ani power play téměř čtyři minuty před koncem. „Začali jsme hrát až třetí třetinu. V ní jsme měli chvíli navrch. Těžko říci, zda na nás doléhá únava. Já si ji nepřipouštím a kluci také ne," tvrdil brankář Zlína Libor Kašík.

Vítězství Sparty naopak zpečetil střelou do opuštěné branky Kumstát. „Do pátého zápasu půjdeme po hlavě. Pořád máme o co hrát. Hráči Sparty mají oproti nám nějaká kila navíc, ale my se nezalekneme. Můžeme na ně vyzrát chytrostí, nějakou kličkou, jak to umí například Petr Holík," řekl před středečním pokračováním série v Praze útočník Zlína Zdeněk Okál.

Páté utkání je na programu ve středu od 18.20 hodin v Praze.

PSG Zlín - HC Sparta Praha 1:4

Branky a nahrávky: 52. Okál (Kubiš, Roman Vlach) - 10. J. Hlinka (Čajkovský, Přibyl), 27. Pech, 38. J. Hlinka (Polášek, (Přibyl), 58. Kumstát (Pech). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:2. Diváci: 5885. Třetiny: 0:1, 0:2, 1:1. Stav série: 1:3.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Žižka, Řezníček, Urbanec, O. Horák - Bukarts, P. Holík, Říčka - Okál, Roman Vlach, Kubiš - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech - Ondráček, Maruna, Goiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Čajkovský, Barinka, Piskáček, J. Mikuš, Hrbas - Přibyl, J. Hlinka, Dragoun - Netík, Hamilton, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Černoch, Hlaváč. Trenéři: Jandač a Moták.