„Získat titul bylo hodně těžké. Nejvíce nám pomohla naše soudržnost, to bylo hlavní. Nejsou to jen pouhá slova,“ shrnul v kostce sezonu trenér František Výborný, který má v klubu nevídané charisma.

„Hráči spolu drží všude. Sparta má vysoký rozpočet, takže si dokáže zaplatit dobré hráče. Ti pak nemusí nikam odcházet. Mají tak delší životnost,“ je přesvědčen hokejový analytik Robert Kysela.

Celé finálové klání provázel jeden nezvyklý úkaz. Padalo hodně branek. Výjimku tvořil pouze závěrečný zápas, který se vrátil do zaběhnutých kolejí posledních let. Proč? Šlo o vše. „Jediné, co bych vytkl celému finále bylo poslední utkání. Tam to Pardubice nezvládly,“ myslí si Kysela.

Obrana, to bylo hlavní motto rozhodující bitvy. Navíc hráči Pardubic byli v sobotu v holešovické aréně neškodní. Nedokázali naplnit taktické pokyny kouče Říhy. Proto se nevrátili na sedmý duel domů.

„Nechali jsme se na začátku zbytečně vyloučit. Začali jsme špatně,“ vidí jednu z příčin „neúspěchu“ v rozdílovém utkání pardubický útočník Peter Pucher. Přesto mohou být na východě Čech spokojení. Obsadili druhé místo. Loni deváté. Ale říkejte to hráčům, když měli absolutní vrchol na dosah. Toto vše zhodnotí až časem. Pravda, která bolí, ale je to tak.

„Během sezony jsme se neustále zvedali a to potvrdili i v play off. Pro nás má stříbro cenu zlata,“ děkoval trenér Miloš Říha svým svěřencům.

Sparta měla v celém představení trošičku více štěstí. Pokud by Pardubice jeden zápas z prvních dvou vyhrály, mohlo to dopadnout i jinak. Třeba šance obránce Havíře po tom přímo volala. Ale čas vrátit nelze.

„Celé finále hodnotím jako velmi povedené. Padl střelecký i divácký rekord. Dramatické zápletky, prostě vše, co má finále mít,“ vyzdvihl boj o hokejového mistra Kysela.

Další dorazí za rok.