Šesté finálové utkání extraligy dnes patřilo loučícímu se útočníkovi Ondřeji Kratěnovi, jenž dvěma góly zařídil výhru 2:0. Čistým kontem podtrhl úspěšnou sezonu i brankář Tomáš Duba. Sparta se stala druhým týmem v historii české extraligy, který dokázal obhájit titul. Naposledy se to povedlo v roce 1999 Vsetínu, ten slavil dokonce pětkrát za sebou.

Sparta překvapivě nasadila do hry posilu ze zámoří obránce Pilaře, jehož měl úřadující mistr na soupisce, přestože hrál v nižší AHL za Toronto Marlies. V defenzivě nahradil mistr světa z Německa z roku 2001 chybějícího Černoška. Kouč František Výborný zamíchal po dvou porážkách za sebou složením útoků a poslal do hry jen dva. V obraně Moelleru chyběl zraněný Píša.

Domácí začali náporem a hned v úvodu sehrál důležitou roli Pilař. Při Šedově vyloučení totiž po zákroku na něj putoval na trestnou lavici ještě Sýkora a Spartě se naskytla na 74 sekund výhoda pěti proti třem. Ještě předtím pardubický kanonýr v úniku dvou na jednoho neprostřelil Dubu. Při výhodě Pražanů nejdříve u levé tyče nedorazil puk Jaroslav Hlinka, ale 12 sekund před koncem dvojnásobné výhody se prosadil Kratěna, před nějž Lašák vyrazil Tonovu tvrdou ránu.

V pokračující přesilovce zasáhl Lašák lapačkou proti Vykoukalovi a Pilař později v dorážce minul branku. Odpovědět se snažily i Pardubice, ale do vyložené šance se dlouho nemohly dostat. Potom putoval na trestnou lavici pardubický Mrázek a možnosti na zvýšení náskoku Sparty promarnili Sivek a Ton. V 13. minutě se dočkali po Tabačkově faulu početní výhody i hosté, ale nepodařila se jim. Dubu vyzkoušeli až v 17. minutě Starý a Čaloun.

Sparťané přečkali na přelomu úvodního a druhé dějství oslabení a hned po návratu potrestaného Jaroslava Hlinky Výborného výběr z rychlého protiútoku zvýšil. Netík připravil střeleckou pozici v přečíslení pro hrdinu zápasu Kratěnu, který přemísťujícího se pardubického gólmana překonal. Pražané byli při chuti, dokonce v oslabení pálil Ton a další možnost měl Dragoun.

Východočeši se před Dubu jen těžko prosazovali, štěstí tak zkoušel z dálky Blažek. Až v 32. minutě sparťanský gólman chybně rozehrál, ale stačil vzápětí Sýkorovo zakončení pokrýt. Ani Pilařovo vyloučení hostům nepomohlo. Dovršit hattrick mohl naopak Kratěna, který míří do finské SM-Liigy.

V 37. minutě se přehnal kolem Linharta Ton, pardubický bek fauloval a domácí marně požadovali místo vyloučení trestné střílení. V přesilovce měl příležitost Hlaváč, na druhé straně zkoušel Dubu překvapit zpoza branky Ondřej.

V závěrečném dějství Sparta pokračovala v precizní obraně středního pásma a Pardubičtí byli nadále neškodní. Navíc po nedovolených zákrocích Blažka a Ondřeje hráli domácí dvakrát v početní výhodě. Při první pomohla Lašákovi tyč po pokusu Jaroslava Hlinky. Střely pardubických Starého, Blažka a Čecha nemohly Dubovy pokazit čistý štít a sparťanští fanoušci v hledišti pomalu začali oslavovat své hrdiny.

V 56. minutě měli hosté největší možnost, ale Sýkorovu bombu po zemi vytěsnil domácí gólman a pokryl i Blažkovu dorážku. Když se pak už nic nezměnilo ani při power play Moelleru, mohly odstartovat sparťanské oslavy triumfu.