Hlasité dunění nesoucí se večerní Prahou? To fanouškům hokejové Sparty hromadně padaly kameny ze srdce poté, co se jejich oblíbenci výrazně přiblížili k udržení desáté příčky znamenající jistotu předkola play-off.

Po pěti domácích porážkách v řadě konečně zabrali, když v rámci 50. kola hokejové extraligy porazili po dramatickém průběhu Zlín 3:2 a vzdálili se svým nejbližším pronásledovatelům. Ševci si naopak výrazně zkomplikovali boj o přímý postup do čtvrtfinále.

Pražský celek si připravil výborný vstup do utkání, bylo znát, že už má po olympijské pauze za sebou dohrávku s Olomoucí. Už v polovině první části vedla Sparta o dvě branky, v dalším průběhu důslednou defenzivou vcelku pohodlně kontrolovala svůj náskok.

Ve třetí části se ale začala na sparťanské střídačce ozývat stará známá písnička. Zbytečnými chybami v defenzivě darovali domácí Beranům ve třetí třetině vyrovnání. Pro tentokrát však hráči v rudém dokázali zapnout včas a vítěznou branku vstřelil po šťastném odrazu puku Mikuš.

Přesilovky konečně zafungovaly

„Utkání probíhalo jako přes kopírák s pondělním střetnutím. Nic pro kardiaky, opět nás srazil druhý gól. Každému se v tu chvíli odehrávalo v hlavě, jak může celé naše úsilí skončit. Dnes jsme ale konec překlopili na naši stranu. Doufám, že nás výsledek posílí,“ věří v povedený konec sezony nejlepší hráč utkání Jan Buchtele, jenž si připsal branku a asistenci.

Křeč Sparty v posledních zápasech byla nejvíce patrná v přesilových hrách. Vždyť naposledy se v početní výhodě radovala před osmi koly, kdy si doma poradila s Vítkovicemi.

Proti Zlínu vzala ale bídná statistika rychle za své. Proti čtyřem soupeřům se domácí prosadili hned dvakrát již v první třetině. Ve druhé minutě doklepl Michálkovu střelu do tyče za Kašíkova záda Jirůšek. A další přesilovkový zářez přidal právě Buchtele.

„Měli jsme dva přípravné zápasy, ve kterých nám to také moc nešlo. Kluci, kteří byli na olympiádě, nám chyběli, těžko jsme tak mohli přesilovky nějak nacvičovat. Až po jejich příjezdu si všechno sedlo a dnes se nám přesilové hry dařily. Stále ale máme na čem pracovat,“ ví sparťanský útočník.

Skvěle chytající brankář

Zlín naopak své přesilovkami zahazoval a když už si šanci vypracoval, narážel na výborně chytajícího Samiho Aittokallia. Ten je v posledních utkáních jednou z mála světlých výjimek v tápajícím týmu Sparty.

„Opět nás podržel. Je skvělé, že se na něj můžeme vždy spolehnout,“ pochválil Buchtele finského strážce branky. Svým výkonem tak předčil svůj protějšek Libora Kašíka, jenž se stává postrachem svých týmových brankářských kolegů. Od začátku nastoupil již do čtyřicátého utkání v řadě.

„První dvě třetiny se nám vůbec nepovedly. Třetí gól byl hodně o štěstí, Sparta šla hodně do brány a snažila se z každé pozice zakončovat. Ona už hrála play-off. My tak bohužel nehráli,“ mrzelo Kašíka.

Vítězstvím si tak Sparta dvě kola před cílem vypracovala tříbodový náskok na jedenáctý Chomutov a dvanáctou Boleslav. Ironie osudu? S oběma mužstvy se utká ve zbývajících dvou zápasech. V pátek přivítá doma Boleslav, v neděli zakončí základní část na ledě Chomutově. Podaří se ji udržet desátou příčku?