Sparta zničila Piráty z Chomutova a kraluje extralize

Praha - Drtivá úvodní třetina rozhodla. Sparta porazila nováčka soutěže Chomutov 4:0 a posunula se do čela tabulky. Pražané předvedli drtivý nástup, když Růžičkově armádě nasázeli v úvodním dějství tři góly. Brankou a asistencí se na tom podíleli útočníci Jaroslav Hlinka a Jan Buchtele, gólman Tomáš Pöpperle udržel poprvé v sezoně čisté konto.

18.10.2015

Lukáš Pech ze Sparty (vpravo) a David Kämpf z Chomutova.Foto: ČTK/Michal Kamaryt

Na lavičce Chomutova musel strávit prohru při svém návratu do O2 areny trenér Vladimír Růžička, který v libeňské hale dlouhá léta vedl Slavii a v květnu v ní také koučoval českou reprezentaci na domácím mistrovství světa. „Pikantní to bylo určitě v tom, že všechny ty sezony jsem stál na té druhé střídačce. Nijak jsem to neprožíval, ale když už člověk přijede do této haly, tak si vzpomene na to nejlepší. Je ale jiná doba," řekl Růžička.

Sparta se dostala už po 66 vteřinách do vedení, když po přihrávce Buchteleho z pravého kruhu zamířil přesně k protější tyči bek Piskáček. Piráti mohli rychle odpovědět. Útočník Růžička vyřešil přečíslení dva na jednoho individuálně, ale ztroskotal na Pöpperlem. Blízko zvýšení byli domácí v deváté minutě ve vlastním oslabení, kdy po přečíslení uvolnil Kumstát Saboliče, který blafákem do bekhendu na Kopřivu nevyzrál.

Za hosty hrozila hlavně Červenkova formace, jenže úvodní dějství patřilo Spartě. Ve 14. minutě skóroval po Réwayově přihrávce Cingel a 121 vteřin před pauzou zvýšil už na tříbrankový rozdíl Hlinka, který těžil z Kudrnovy akce.

Lukáš Cingel ze Sparty (vlevo) se raduje z gólu proti Chomutovu.

Piráti se snažili v druhém dějství dostat zpět do hry. Hned po pauze se ale nedostal k dorážce Červenka. Hosté odolali při Hřebejkově trestu a při Mikušově vyloučení Pospíšil nejdříve trefil pravou tyč a pak se proti jeho zakončení z levého kruhu po Červenkově výzvě včas přesunul Pöpperle.

Elitní formace Chomutova nedokázala pokazit sparťanskému brankáři čistý štít ani při Pechově pobytu na trestné lavici a ve 34. minutě na sparťanském brankáři ztroskotal znovu Červenka. Domácí se naopak při Hřebejkově trestu prosadili a puk protlačil přes Kopřivův beton dorážející Buchtele.

Na přelomu druhé a třetí třetiny se hosté ubránili 99 vteřin v oslabení tři proti pěti a ve 46. minutě měl další šanci Červenka, Pöpperle si ale i s touto jeho střelou poradil. „Kvůli tomu, že jsme neproměňovali šance, jsem dneska prohráli zápas. Měli jsme jich dost. Musíme s tím něco udělat. Můžeme hrát do obrany jak chceme, ale bez gólů se vyhrávat nebude," řekl Roman Červenka.

Kopřivu zase nepřekonal po Hlinkově akci Buchtele. Stav 4:0 se nezměnil, Chomutov tak v bojích o extraligové body nedal Spartě v součtu se sezonou 2013/14 počtvrté za sebou ani jediný gól. Gólman Tomáš Pöpperle své v součtu více než čtyřhodinové neprůstřelnosti proti Chomutovu ale nepřikládal žádnou váhu.

Hokejisté Sparty (v bílém) proti Chomutovu.

„To jsem vůbec netušil. Ty týmy jsou jiné a vůbec jsem to neřešil," řekl Pöpperle, jehož spíše těšilo, že se defenzíva Sparty po předchozích přestřelkách v posledních třech zápasech zlepšila a Pražané inkasovali dohromady ze hry jen tři branky.

Vedle kouče Růžičky se v kádru Pirátů představilo hned devět hráčů, kteří prošli Slavií. I to přilákalo do ochozů 6409 diváků, což byla druhá nejvyšší návštěva v O2 areně v sezoně po duelu s Plzní (7691). „Přišlo poměrně dost lidí, takže to lidi možná brali jako takové derby a bylo to pro ně atraktivní," uvedl chomutovský útočník Michal Vondrka, který také hájil dříve barvy Slavie a v minulé sezoně působil ve Spartě.

HC Sparta Praha - Piráti Chomutov 4:0

Branky a nahrávky: 2. Piskáček (Buchtele, Přibyl), 14. Cingel (Réway), 18. J. Hlinka (A. Kudrna, Eminger), 36. Buchtele (Přibyl, J. Hlinka). Rozhodčí: R. Svoboda, Šír - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 6409. Třetiny: 3:0, 1:0, 0:0.

Sparta: Pöpperle - Čajkovský, Barinka, Eminger, Piskáček, Hrbas, J. Mikuš, Polášek - Sabolič, Pech, Kumstát - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Réway, Cingel, Hamilton - A. Kudrna, Černoch, Klimek. Trenéři: Jandač a Moták.

Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, J. Drtina, Rýgl, Dlapa, Redlihs, Jánošík, Blaha - L. Květoň, Dušek, Hřebejk - Pospíšil, Červenka, Vondrka - Hovorka, V. Růžička ml., Sklenář - D. Kaše, Kämpf, Tomica. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Jaroslav Hlinka ze Sparty (vpravo) překonává brankáře Chomutova Miroslava Kopřivu.

Další výsledky 12. kola extraligy

HC Verva Litvínov - HC Olomouc 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0), HC Škoda Plzeň - PSG Zlín 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0), HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0), HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 6:1 (2:0, 2:1, 2:0), Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Steel 4:1 (2:0, 1:1, 1:0), Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:0, 1:1, 1:0).

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.