Hokejisté Sparty prohráli v 18. kole extraligy s Třincem 0:3 a poprvé v sezoně doma nebodovali. Pod vedením nové trenérské dvojice Miloslav Hořava, Radim Rulík si Pražané připsali druhou porážku ve třetím zápase. Sparta je tak i nadále předposlední, Třinec se udržel v čele soutěže i díky čistému kontu Petera Hamerlíka.

Hokejisté Vítkovic přehráli v utkání 18. kola extraligy Slavii Praha 2:1 a vlas zopakovali výsledek z úvodního měření sil v letošní sezoně. U obou branek byl kapitán Jiří Burger, který tak oslavil svůj jubilejní osmistý start v české nejvyšší soutěži. Vítězný gól zaznamenal mladík Jan Káňa. Ostravští vyhráli doma už popáté v řadě.

Sparta - Třinec 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Po opatrném začátku se do první šance utkání dostal v 5. minutě Hromas a dorážející Bartánus, třinecký brankář Hamerlík byl ale připraven. Domácí se neprosadili ani ve 13. minutě, kdy Kratěna nedokázal usměrnit puk do odkryté branky Ocelářů. Třinečtí se soustředili na pozornou obranu a vyráželi do brejků, naráželi však na připraveného Pöpperleho. Při Polanského šanci v závěrečných sekundách první třetiny měl ale sparťanský gólman štěstí.

O přestávce změnili trenéři Sparty složení útočných formací, ke gólu jim to ale nepomohlo. Domácí sice často stříleli, Hamerlík si připsal 19 zásahů, velké šance ale likvidovat nemusel. Hra Pražanů byla plná nepřesností, jednu z nevydařených střel odnesl i obránce Krajíček, jehož trefil Kůrka do hlavy - reprezentační bek musel putovat do kabiny a do hry poté už nezasáhl.

Nepřesnost Sparty stála i za první brankou zápasu. Po chybné rozehrávce se Třinečtí se po brejku dostali do vedení. Adamskému ve skórování nezabránil ani faul Gulašiho. V Tesla aréně se poté již tradičně začal ozývat pískot nespokojených fanoušků. Sparta se ale i poté tlačila do útoku, snažila se střílet, ale v koncovce se jí nedařilo.

Navíc Hamerlík byl vynikající. V přesilovce jej nepřekonali Kratěna, Bartánus ani Smoleňák. A přišel trest. Po dalším rychlém protiútoku se prosadil Polák, a když Oceláři sehráli o 48 sekund později vydařeně přesilovou hru, bylo o vítězi zápasu rozhodnuto. Sparta podruhé v sezoně nedala gól i díky tomu, že Salcido trefil v poslední minutě tyč.(ČTK)

Branky a nahrávky: 31. Adamský (Peterek), 52. V. Polák (Peterek), 53. Varaďa (Bonk, Lojek). Rozhodčí: Husička, Hradil - Charvát, Bádal. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3610.

Sparta: Pöpperle - O'Brien, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Salcido, Zacpálek - Kůrka, D. Výborný, Ton - Kratěna, Broš, Smoleňák - Bartánus, Koreis, Hromas - D. Tůma, Karpov, Pacovský. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Třinec: Hamerlík - Lojek, Hudec, Krajíček (35. P. Hořava), Zíb, Richter, Hrabal - McGregor, Bonk, Varaďa - Orsava, M. Růžička, Kohn - D. Květoň, Peterek, V. Polák - Hrňa, Polanský, Adamský. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Vítkovice - Slavia 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Hosté od začátku skvěle bránili, navíc si v úvodní třetině stačili vytvořit hned tři gólové šance. Při nebezpečných dorážkách Endála, ale hlavně Tomici a Jelínka se vytáhl proti svému mateřskému klubu vítkovický gólman Málek, a tak udeřilo na druhé straně.

Rychlík Pohl ještě nedokázal sklepnout puk do poloprázdné slavistické branky, ale Svačina už byl v přesilovce úspěšný. Do Hunovy přihrávky zprava se položil jeden z hostujících obránců, který však šourající se puk tělem nezastavil a třiadvacetiletý vítkovický střelec otevřel svou osmou brankou v sezoně skóre utkání.

Slávisté museli po přestávce postupně stále více otevírat hru, tlačit se přímočařeji před branku, ale moc se jim to nedařilo. Přesto z jediné nadějné příležitosti srovnali krok. Zpoza branky našel Žižka exvítkovického útočníka Krenželoka, který prostřelil Málka. Ten toho mnoho nenadělal, protože měl zakrytý výhled.

Bleskově mohl odpovědět znovu Svačina. Po levé straně se vřítil před Kopřivu a zaskočenému Rothovi už nezbývalo nic jiného, než nekompromisně zasáhnout a faulem zmařil tutovku domácího forvarda. Rozhodčí neváhal a nařídil trestné střílení. Svačinům dlouhý forhendový blafák ukryl Kopřiva do lapačky.

„Když se nám podařilo vyrovnat a poté přečkat trestné střílení, věřili jsme, že dokážeme navázat na výhru z derby proti Spartě,“ řekl útočník Slavie Lukáš Krenželok, který v minulé sezoně střílel branky právě v ostravském dresu. Do Prahy však nakonec odjížděl se svým týmem s prázdnou.

Rozhodnutí přišlo po pěti minutách třetí části. Burger proletěl celé kluziště, ihned od mantinelu našel Káňu, který přesným bekhendem zajistil domácím tři body. „Podle mého to nečekal, navíc to možná ani neviděl. Stál tam totiž se mnou slávistický obránce, který mě dostatečně nepokryl,“ usmíval se Jan Káňa.

Pražané se v závěru nezmohli ani na hru bez brankáře. „Viděli jsme vyrovnané utkání. Týden před pauzou, kdy těch sil už není tolik, jsme nemohli praktikovat ten náš hokej plný bruslení. „Ve třetí třetině to bylo vítězství nasazení a chuti. Za to jsme si ho zasloužili,“ byl přesvědčen vítkovický asistent Zdeněk Moták.

Růžičkova družina nedokázala navázat na vítězství se Spartou, přestože v defenzivě opět mnoho chyb neudělala. „Celému zápasu dominovala obrana středního pásma a to u obou mužstev. Domácí byli o ten gól šťastnější,“ uznal slávistický asistent Jiří Čelanský.

Branky a nahrávky: 19. Barinka (Svačina, Huna), 45. Káňa (Burger, Tomas) - 33. Krenželok (Žižka). Rozhodčí: Konc, Ország (oba SR) - Bryška, Novák. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 4206.

Vítkovice: Málek - Punčochář, Barinka, Ovčačík, Rehák, Malík, Voráček - Huna, Burger, Svačina - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík, Tomas, Káňa - Szturc, Húževka, J. Sýkora. Trenéři: Trličík a Moták.
Slavia: M. Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Kolařík, Žižka, Kuboš, Špelda - Endál, Štefanka, Krenželok, od 21. min. navíc Roth - Branda, Holec, Vondrka - Jaškin, V. Růžička ml., Tomica - Pospíšil, P. Jelínek, Doležal - od 21. min. navíc Micka. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.