Hladký postup. Sparťanští hokejisté protančili do semifinále s obdivuhodnou jistotou, soupeřům z Olomouce nepovolili ve čtvrtfinálové sérii ani jeden záchvěv naděje. Duely s urputnými Hanáky ovšem byly mnohem vyrovnanější, než se zdá z celkového výsledku 4:0. Ostatně ani čtvrteční duel nebyl výjimkou.

Sparťané přežili několik velkých šancí domácích a rozhodnutí si schovali do čtyřminutového úseku ve druhé třetině. Ve stylu ničivého „blitzkriegu“ náhle přišly góly Jana Košťálka, Michala Řepíka a Davida Němečka. Trojnásobný direkt s hráči Olomouce pochopitelně otřásl a hosté pak už nepřipustili žádnou komplikaci.

„Hráli jsme zodpovědně z obrany a nenechali jsme se strhnout,“ pochvaloval si po postupovém vítězství 3:0 Josef Jandač, jeden z dvojice sparťanských trenérů. „Dobře jsme se připravili na urputnou hru Olomouce, v důrazu jsme se soupeři vyrovnali a vždycky jsme dali důležité góly, když jsme to potřebovali,“ zhodnotil kouč.

Jeho slova se dají vztáhnout na celou sérii. Ani jeden mač totiž nebyl jednoznačnou záležitostí vítěze základní části, ostatně výsledky předchozích utkání (3:1, 2:0 a 3:2) o tom svědčí dostatečně výmluvně. Sparťané nedominovali, neoslňovali dokonalou ofenzivou. Ve správnou chvíli však vždycky udělali tu správnou věc, která je nasměrovala ke kýženému výsledku.

Stručně shrnuto: nepříliš elegantní, ale účinné.

„Neproměňovali jsme šance, Sparta nás za to trestala,“ lakonicky konstatoval olomoucký trenér Zdeněk Moták. Jeho svěřenci po senzačním vyřazení Plzně v předkole už nenašli dost sil na další překvapení, navíc narazili na ve velké pohodě chytajícího gólmana Saláka, který zaznamenal dvě čistá konta ve čtyřech startech.

Na Spartu nyní v semifinále čeká Liberec a dá se čekat, že proti rozjetým Bílým Tygrům bude muset žhavý favorit na titul předvést ještě o něco víc než proti Olomouci. Výsledek 4:0 na zápasy se zopakuje jen stěží.

HC Olomouc - HC Sparta Praha 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 31. Košťálek (Rousek, A. Kudrna), 32. Řepík (R. Horák, Tomáš Dvořák), 35. Němeček (Tomášek, T. Pavelka). Rozhodčí: Šír, Sýkora - Rožánek, Lederer. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Bez diváků. Konečný stav série: 0:4.

Olomouc: Konrád - Švrček, Ondrušek, Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Rašner, A. Rutar - J. Káňa II, Nahodil, Strapáč - Olesz, Kolouch, Ostřížek - Kucsera, J. Knotek, Klimek - Bambula, Navrátil, Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Sparta: Salák - Jurčina, Tomáš Dvořák, Košťálek, Polášek, T. Pavelka, Němeček - Řepík, R. Horák, Sobotka - A. Kudrna, M. Sukeľ, Rousek - M. Forman, Tomášek, Buchtele - Dvořáček, Zikmund, Žálčík. Trenéři: Hořava a Jandač.