Slávisté za sebou mají suchou část letní přípravy, teď si užívají dovolené a po té se opět sejdou 20. července, kdy už vyjedou na led svého stadionu v Edenu.

Prakticky hned po konci minulé sezony, která skončila velkým neúspěchem, se začalo řešit, kdo z extraligového kádru zůstane a kdo odejde. Nejcitelnějším oslabením je nepochybně odchod brankáře Furcha. Tento gólman, který patřil k nejlepším v celé extralize, bude v příští sezoně působit v Omsku.

Kádr na nový ročník hned od začátku května připravuje nový sportovní manažer, kterým se stal Luděk Bukač mladší, který ihned sestavil novou trenérskou dvojici a do Edenu tak přišli zkušení Pavel Hynek s Milanem Razýmem. Oba trenéři mají ve své sbírce mistrovské tituly. Razým s Plzní před dvěma lety a Hynek s Pardubicemi ještě o rok dříve a jako asistent také se Spartou. Navíc v roce 2001 patřil do realizačního týmu úspěšného reprezentačního týmu do 20 let, který vybojoval zlaté medaile.

„Naším cílem je návrat do extraligy, proto jsme se po sportovním manažerovi rozhodli angažovat také takto zkušené trenéry. Věříme, že nám pomůžou naplnit naše očekávání," řekl majitel klubu Vladimír Pitter.

Kádr Slavie v letní přípravěBrankáři: Dominik Frodl, Alexandr Hylák, Jiří Patera. Obránci: Luboš Adam, Karel Drahorád, Peter Hraško, Milan Hruška, Štěpán Jeník, Ronald Knot, Pavel Kolařík, Michal Petira, Petr Punčochář, Antonín Růžička, Josef Saňa. Útočníci: Tomáš Andres, Jakub Babka, Miloslav Čermák, Patrik Červený, Jiří Doležal, Tomáš Doležal, Aleš Furch, Filip Hlinka, Jakub Jedlička, Tomáš Jiránek, Pavel Kašpařík, Jaroslav Markovič, Tomáš Micka, Nathan Robinson, Václav Tomek, Jan Veselý. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Razým.

Angažování Pavla Hynka bylo rychlé, jak uvedl sám nový hlavní trenér.

„Týden po skončení sezony mě oslovil pan Pitter s tím, jestli bych měl zájem působit ve Slavii. Měli jsme spolu dlouhý telefonický rozhovor, ve kterém jsme si řekli základní věci. Řekl mi, že novým sportovním manažerem bude jmenován Luděk Bukač mladší. Všichni tři jsme se sešli a bavili se o vizích. Po skončení baráže byl na přípravu krátký čas, takže se to zrodilo rychle," sdělil Hynek, pro kterého byly důležité ambice klubu a plán na návrat do extraligy.

„Ano, to bylo jednou z priorit při mém rozhodování. To, že se podaří postavit konkurenceschopné mužstvo, a že se klub pokusí o návrat do extraligy v co nejkratší době. To pro mě bylo rozhodující, protože jsem nehledal angažmá, kde chtějí jen odehrát sezonu, ale hledal jsem tým, kde budou ty ambice nejvyšší. Důležitá pro mě byla i osoba sportovního manažera. Luďka Bukače považuji za zkušeného manažera, který má obrovský přehled nejen o extraligových hráčích, ale i o prvoligových a především také mladých," pochvaluje si Hynek.

Společně do týmu Hynka s Razýmem přibyl také bývalý úspěšný brankář Slavie Roman Málek, který bude mít na starosti právě své nástupce v brankovišti. „Ze srandy mu říkám, aby se při letních grilovačkách moc nepřejídal, aby případně mohl obléknout výstroj a nastoupit," směje se Hynek.

Změny v kádruPřišli: Petr Hraško (obránce, Zvolen), Milan Hruška (obránce, Mladá Boleslav), Alexandr Hylák (brankář, Košice), Štěpán Jeník (obránce, návrat z hostování Havlíčkův Brod), Tomáš Jiránek (útočník, návrat z hostování Mladá Boleslav), Pavel Kašpařík (útočník, Plzeň), Jaroslav Markovič (útočník, Martin), Tomáš Micka (útočník, návrat z hostování Karlovy Vary), Petr Punčochář (obránce, hostování Vítkovice).

Odešli: Jaroslav Bednář (útočník, Hradec Králové), Tomáš Divíšek (útočník, konec hostování Most), Dominik Furch (brankář, Omsk), Miroslav Holec (útočník, konec hostování Brno), Jan Kolář (útočník, konec hostování Pardubice), Jan Novák (obránce), Michal Poletín (útočník, Plzeň), Jakub Sklenář (útočník, Chomutov), Adam Svoboda (brankář, Hradec Králové), Petr Šenkeřík (obránce, konec hostování Vítkovice), David Štich (obránce, Vítkovice), Marek Tomica (útočník, Chomutov), Juraj Valach (obránce), Tomáš Vlasák (útočník, konec kariéry).

To se ale asi nestane, klub k mladíkům Paterovi a Frodlovi angažoval zkušeného Alexandra Hyláka, pardubického odchovance, který poslední čtyři roky hájil branku Košic. Pokaždé se s nimi probojoval až do finále, dvakrát slavil mistrovský titul. Teď ho čeká úplně jiná práce. „Po čtyřech letech jsem cítil, že je čas na změnu. Slavii beru jako výzvu a věřím, že se nám o postup podaří zabojovat," nechal se slyšet po příchodu do Edenu.

Slávisté mají před sebou už jen necelé dva týdny dovolené a pak vlétnou na led. „Začínáme poměrně brzo, protože se tu tvoří v podstatě nové mužstvo. Máme zde řadu kmenových hráčů, kteří nepůsobili v áčku, ale v nižších soutěžích, hodně mladých hráčů. Všichni dostanou prostor ukázat se na ledě a uvidíme, jak se o to porvou," vzkázal mladým hráčům Pavel Hynek.

„První týden budeme trénovat jednou denně, budeme rozděleni na dvě party a kombinovat led se suchou přípravou, druhý týden už budeme trénovat dvoufázově. Na začátku budeme trénovat v kompletním počtu, po dvou týdnech chceme kádr postupně zužovat," dodává trenér, který by ve svém týmu rád ještě přivítal dva útočníky. „Máme je v hledáčku. Uvidíme, jestli to dotáhneme do té doby, než půjdeme na led nebo až v dalším průběhu léta."

Přípravné zápasy Slavieúterý 4. srpna, 18.00 Dukla Jihlava - HC Slavia Praha
čtvrtek 6. srpna, 18.00 HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary
úterý 11. srpna, 18.00 HC Slavia Praha - HC Benátky nad Jizerou
čtvrtek 13. srpna, 18.00 HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha
úterý 18. srpna, 18.00 HC Slavia Praha - HC Stadion Litoměřice
20. - 22. srpna: Tatranský pohár, Poprad (3 zápasy)
úterý 1. září, 18.00 HC Sparta Praha - HC Slavia Praha (Holešovice)
čtvrtek 3. září, 18.00 HC Slavia Praha - HC Slovan Ústí nad Labem

Útočník Tomáš Jiránek: Příprava byla pestrá, ale už se těším na led

Tomáš Jiránek strávil minulou sezonu v Havířově, kde byl druhým nejproduktivnějším hráčem. Foto: Trenéři Slavie Hynek s Razýmem by rádi nakombinovali zkušenější hráče s těmi mladými. „Uvidíme, v jaké sestavě vyjedeme na led, ale mladí hráči určitě dostanou prostor. Ti kluci mají velkou šanci se prosadit a záleží jen na nich, jak s ní naloží a kolik prostoru tím pádem pak budou mít," řekl hlavní trenér Pavel Hynek.

Jedním z talentovaných mladíků je třiadvacetiletý útočník Tomáš Jiránek, který má zkušenosti s extraligou i 1. ligou.

Jaký byl závěr letní přípravy? Jste rád, že už je to za vámi?

Všichni byli samozřejmě rádi, že už to směřovalo ke konci, není to příliš oblíbená část roku. Tréninkové dávky se postupně zmenšovaly, už jsme tolik neběhali. A už to i lépe utíkalo.

Byla příprava pestrá nebo tradiční jako v jiných týmech?

Hrajeme hodně míčové hry, skáčeme překážky, chodíme na dráhu i do tělocvičny. Řekl bych, že to máme hodně pestré. Určitě se z toho nestává stereotyp a každý trénink je jiný, což je určitě dobře.

Během přípravy jste se poznával i s ostatními spoluhráči. Jak jste si sedli?

Myslím si, že je to poskládané dobře. Tým je dobře nakombinovaný ze starších a mladších hráčů. Ještě si to musí trochu sednout, jelikož většina z nás přišla před sezonou. Řekl bych ale, že to určitě nebude problém.

Znal jste někoho z hráčů osobně z dřívějška?

Vlastě asi nikoho. Samozřejmě spoustu hráčů jsem znal podle jména, ale s nikým jsem se předtím nepotkal osobně.

Sledujete při přípravě, jak se vede ostatním spoluhráčům? Prozradil byste, kdo je třeba nejrychlejší, komu zase dělá běh problémy?

To se asi takhle úplně říct nedá. Někomu jde lépe běh, někomu kolo, jiní zase vynikají v těch míčových hrách. Rozhodně bych nechtěl hodnotit, kdo je nejlepší nebo nejhorší.

Jaká z těch „disciplín", na které se v přípravě zaměřujete, vám nejvíce vyhovuje? Případně která z nich je vaše nejméně oblíbená?

Vyhovuje mi posilovna, s tou rozhodně nemám problém. Nejvíc mi vadí běh, na tom se asi shodnu s celým týmem. Ani výjezdy na kolech do kopce nejsou zrovna dvakrát příjemné. Určitě se ale dá všechno zvládnout.

Suchá příprava není mezi hráči moc oblíbená, určitě je ale důležitá…

Význam má bezpochyby velký. Záleží ale hodně na individuálním přístupu jednotlivých hráčů. Ty vynaložené síly se projeví v těch nejdůležitějších částech sezony. Pak to hodně ovlivní to, jak na tom týmy budou fyzicky. Pořádně se to začne projevovat někdy po vánocích, tam už mezi týmy budou znatelné rozdíly.

Jak se těšíte na led? Nechybí vám to už?

Já mám letos poměrně dlouhou pauzu, takže už se určitě těším. Z Boleslavi jsem byl zvyklý na kratší, tentokrát to bylo delší, takže se určitě těším.

V herní části přípravy vás čekají extraligoví soupeři i kvalitně obsazený turnaj v Popradu…

Hlavním cílem bude, abychom se dobře připravili na tu sezonu. Až v posledních asi třech zápasech budeme hrát v té sestavě, se kterou bychom chtěli nastoupit i do ligy. Postupně se budou krystalizovat i jednotlivé formace.