„Vyhráli jsem a potom, co jsme tady s klukama zažili, tak je to skvělé. Včera ráno jsme se sešli jen čtyři a zrušil se trénink. Jsme všichni nadšení. Každý do toho dal svoje maximum a jsme strašně šťastní, že jsme to dotáhli do vítězného konce," řekl novinářům Čermák. „Nemyslím, že by nás to nějak limitovalo v našem výkonu. Každý si sáhl na svoje dno, nechal tam srdce a to bylo dneska důležité," doplnil střelec vítězné branky.

Domácím chyběli oproti minulému duelu v Olomouci beci Valach, Růžička a útočníci Sklenář a Stránský. Domácí dostali soupeře ve čtvrté minutě pod velký tlak, ale Trvaje nepřekonali a naopak byl vyloučen za vysokou hůl Čermák.

Pražané ale v oslabení odolali a v 8. minutě se dostali po zaváhání olomoucké defenzívy do vedení. Holec získal na levé straně u mantinelu puk, najel si před branku a překonal bekhendem Trvaje. Pak hrála dvakrát v početní výhodě Slavia, ale ubránila se. Stejně tak Olomouc odolala při trestu Veselého. V 19. minutě málem ujel do úniku domácí Tomica, ale Ondrušek své předchozí zaváhání napravil a vypíchnul mu puk.

Dlouhá přesilovka

V úvodu druhého dějství se snažila Olomouc aktivní hrou vyrovnat. Navíc po Poletínově vyloučení na dvě plus dvě minuty za vysokou hůl hrála dlouhou přesilovku. Po trestu pro Krejčího za sevření puku navíc mohla hrát 57 sekund v pěti proti třem. Po 26 sekundách šel ale pykat Marosz, vzápětí Škůrek a brzy se dostala do výhody Slavia.

Dokonce 26 vteřin hrála také v pěti proti třem. Trvaj pochytal střely Knota, Šticha a velké šance neproměnili Pletka a Bednář. Ve 34. minutě se tak radovali hosté, když se prosadil z dorážky Matai. Slavia mohla zareagovat při Vyrůbalíkově trestu, ale neuspěla. V 39. minutě nepřekonal zblízka Trvaje ani Vlasák.

V úvodu třetí třetiny se ocitl nejdříve sám před Furchem Buc, ale slávistický gólman zasáhl. Ve 46. minutě udeřili domácí, do jejich sestavy se zařadil po zranění i útočník Divíšek. Vlasák ještě zblízka Trvaje nepřekonal, ale puk dotlačil do branky Čermák. „Nehraje se hezký hokej, nebudou padat góly do prázdné brány, ale z předbrankového prostoru," uvedl Čermák.

Hned za několik vteřin mohlo být vyrovnáno, ale Kucharczyk zblízka trefil jen horní tyč, což si sudí ověřili u videorozhodčího. Pak odolali Pražané i ve dvou oslabeních. Sami sice zkrácenou přesilovku nevyužili, ale těsný náskok uhájili až do konce.

Ohlasy trenérů

Jan Srdínko (Slavia): „Situace pro nás nebyla lehká. Klobouk dolů, kluci to parádně odmakali. Byl to parádní týmový výkon. Ze začátku byla snaha naší situaci řešit odložením zápasu, ale nestalo se tak, takže naší věcí bylo kluky co nejvíce namotivovat. Byli v péči lékaře, který se o to postaral a kluci to odehráli tak, jak to odehráli."

Jan Tomajko (Olomouc): „Pro nás to byl smolný zápas, protože jsme vyrovnali na 1:1 a ve třetí třetině jsme měli vyložené šance, které jsme neproměnili. Pak jsme po chybě dostali na 1:2. Je to škoda. Nepřepokládali jsme, že by Slavia byla (ze střevních potíží) nějak oslabená. Myslím si, že to na nich asi žádné stopy nezanechalo."

HC Slavia Praha - HC Olomouc 2:1

Branky a nahrávky: 8. Holec, 46. M. Čermák (Vlasák) - 34. Matai (Herman). Rozhodčí: Hradil, Pavlovič - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:6, navíc Matai (Olomouc) 10 min. Bez využití. Diváci: 2675. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:0.

Slavia: D. Furch - Krejčí, Štich, Knot, Kolařík, J. Novák, Šulc - Pletka, Bednář, Tomica - M. Čermák, Vlasák, J. Doležal - Holec, Vas, Kolář - J. Veselý, Andres (42. Divíšek), Poletín. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

Olomouc: Trvaj - Majeský, Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Houdek, Staněk - Buc, J. Knotek, Laš - Kucharczyk, Marosz, Řípa - Zuzin, Herman, Matai - Jergl, Patera, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

Tabulka:
1. Slavia Praha 4 2 1 0 1 7:6 8
2. Chomutov 4 1 2 0 1 12:8 7
3. Olomouc 4 2 0 1 1 9:7 7
4. České Budějovice 4 0 0 2 2 8:15 2