Ve finále Champions Hockey League (CHL) se utkají pražská Sparta a obhájce titulu Frölunda. Zástupci dvou hokejových velmocí, tradiční kluby. Skvělé. Těžko pochopitelné ale je, že hrát se bude na skromném zimáčku Frölundaborg, kam se vměstná maximálně 7600 diváků. V Göteborgu je sice i větší a vhodnější hala Scandinavium, tam se už ale chystají Švédské hry.

Proč se vůbec má hrát ve Švédsku? Podle regulí se hraje na ledě týmu, který v sezoně CHL získal víc bodů. A tím je nepochybně Frölunda. Jiná věc je, že finále v Göteborgu nevzbudí takový ohlas, jaký by mělo v Praze. Proto vedení Sparty zapojilo veškerý diplomatický um, aby zápas o titul přesunulo do O2 areny. Marně.

„Strávil jsem čtyři dny vysvětlováním a přesvědčováním nejrůznějších lidí, že pro renomé Ligy mistrů by bylo nejlepší hrát v O2 areně před vyprodaným hledištěm," uvedl sparťanský boss Petr Bříza.

Čtěte také: Zapíše se Sparta do historie? Kalous před finále LM: Šanci máme

Pražané nabídli Frölundě vcelku velkorysou finanční kompenzaci, k úspěchu to ale nevedlo. „Byli jsme ochotni se prakticky zříciv jejich prospěch zisku z ticketingu a zajistili bychom jim kompletní servis," posteskl si Bříza.

Liga mistrů ve Švédsku netáhne. Na domácí semifinále s Fribourgem přišlo v Göteborgu bídných 1227 diváků. To na Spartu v semifinále zavítalo přes 12 tisíc fanoušků. V předchozích kolech to sice bylo slabší, pořád je to ale výrazně lepší

výsledek, než jakým se může pochlubit Frölunda. Tam je rozdíl v atraktivitě markantní – na Ligu mistrů chodí v průměru necelé dva tisíce diváků na zápas, na švédskou nejvyšší soutěž skoro devět tisíc.

Pozvolný růst

Na CHL je sympatické, že zvolna roste ze skromných kořenů a nenabízí peníze, které nemá. Ano, kluby si proto moc nevydělají – Sparta se do plusu přehoupla až díky postupu do semifinále. Pokud celou soutěž vyhraje, přijde si přibližně na 140 tisíc eur (necelé čtyři miliony korun).

Prestiž ale roste. „Taková událost, jakou byl v O2 areně tento hokejový večer, by mohla být zlomem k lepšímu v Lize mistrů," zářil Bříza po úspěšné semifinálové odvětě s Växjö. Proto je škoda, že finále se odehraje v o dost stísněnějších podmínkách. CHL by se hodilo víc lesku…

Nepřehlédněte: Ručinský: Olympiáda bez hráčů z NHL ztratí lesk