Ještě v minulé sezoně křižoval zámořská kluziště v dresu Buffala Sabres. Posléze se stal volným hráčem a přesídlil do Švýcarska, kde ale za Rapperswill hrál jen měsíc. 

Zhruba stejnou dobu může strávit i ve Spartě. Dohoda s klubem, který svá domácí utkání hraje ve vysočanské O2 Areně, totiž zní prozatím právě na měsíc.

"Měli jsme o Vláďu velký zájem. Je to poctivý a šikovný hokejista, který umí zahrát skvěle nejen dopředu, ale také dozadu. Filip Chlapík s námi bohužel v tuto chvíli hrát nemůže, podepsal novou smlouvu a chce se vrátit do NHL. Když se naskytla možnost spolupráce s dalším špičkovým hráčem se zkušenostmi z NHL, nemohli jsme ji nevyužít,“ prozradil sportovní manažer Jaroslav Hlinka pro klubový web.

Sobotka si Spartu vybral hned z několika nabídek. "Ve hře byly tři kluby a nějaké nabídky z Ruska. Se Spartou jsme se dohodli na podmínkách, navíc Sparta je klub, který má nejvyšší ambice. Já jsem seděl už tři týdny doma, chtěl jsem hrát zase hokej," popsal svůj příchod třiatřicetiletý hokejista.

Toho ale ještě stále nepřešla chuť na věhlasné světové soutěže. "Rád bych ještě hrál v Americe nebo v KHL. Když se situace vyvine tak, že bych zůstal v extralize, můžeme se se Spartou dohodnout na prodloužení spolupráce. Když se ale objeví nějaké zajímavá nabídka ze zahraničí, mám možnost odejít," uvedl.

Nebavilo mě sedět doma

Do extraligy, v níž má zatím odehráno 112 utkání, se vrací po osmi letech. "Těším se na hokej jako takový. Zahraju si proti klukům, kteří hrají v extralize a dlouho jsem je neviděl. Chci si hlavně zahrát hokej, už mě nebavilo sedět doma a zjišťovat, kde bych mohl hrát a kde se nehraje. Jsem rád, že mi Sparta dala šanci," přiznal Sobotka.

Ten v minulosti oblékal dres pražské Slavie, v NHL pak hrál za Boston, St. Louis a zmíněné Buffalo. Kromě nižších zámořských soutěží okusil během svého působení v Omsku i KHL. 

S reprezentací si zahrál na třech světových šampionátech.