Celá extraliga se už letos naučila: na Litvínov je třeba dávat si pozor! Jenže hokejisté Slavie jako by respekt k lídrovi ztratili a jeho formu najednou přehlíželi. V O2 Areně ho včera smetli 6:1.

„Vypadali jsme jako nazdárci. Ne jako lídr,“ utrousil Vojtěch Kubinčák, litvínovský forvard. Však už krátce po polovině utkání dostal jeho tým pátou branku a trenér Jaroslav Hübl si vzal oddechový čas. Hostům duel 35. kola zásadním způsobem nevyšel. Lámal se ke konci první třetiny, kdy dvakrát inkasovali.

Rozhodující fáze však přišla v rozmezí čtyř minut druhého dějství, to slávisté udeřili třikrát. „Klíčový byl třetí laciný gól,“ viděl Hüblův asistent Petr Rosol. „Krátce předtím jsme měli velké šance, jejich brankář nás ale vychytal.“

Tím brankářem myslel Stanislava Nerudu. Muže, co ve Slavii zažil extraligovou premiéru. Věřte či ne: v 35 letech… A pohleďte – pražská O2 Arena v závěru utkání vyvolávala jeho jméno. „Je to nádherný ježíšek,“ rozplýval se gólman. „Ovšem práce celého týmu,“ dodal vzápětí.

Na Slavii bylovůbec co slavit: třeba útočník Tomica s obráncem Novákem se v sezoně trefili poprvé. Klub navíc přivítal svého miliontého návštěvníka. Pražané tímhle triumfem ukončili v čase mizérie šňůru čtyř porážek a soupeři přeťali sérii šesti vítězství. A doufají, že vykročili z vlastní krize.

Z krize, kdy mužstvo výkonnostně uvadalo a z popředí tabulky kleslo až do její druhé poloviny. „Konečně se k nám přiklonilo více štěstí,“ oddechl si jeden z domácích koučů Jiří Kalous. Už zítra může Slavia na cenné body navázat domácím zápasem proti Liberci.

Zápisné? Bude asi vysoké, čekal debutant v brance Pražanů

Když se proti Litvínovu objevil v brance, trenéři Slavie svůj tah vysvětlili snahou oživit tým z mizerného období. Teprve v 35 letech ochutnal gólman Stanislav Neruda atmosféru extraligy. A svůj debut si při vítězství 6:1 nemohl představit lépe.

„Je nádhera, když fanoušci skandují vaše jméno,“ rozplýval se muž zapůjčený z Havlíčkova Brodu.

Kdy jste se dozvěděl, že budete chytat?

Den před zápasem mi to trenér oznámil. Začal jsem se pořádně soustředit.

Takže jste byl napnutý?

Od nedělního rána strašně moc, to čekání na příchod do kabiny bylo hrozné. Ale při rozcvičování jsem se už trochu uklidnil.

A povedlo se. Kolik vás tahle premiéra bude stát?

Ani se neptejte (směje se).

Hráči vám tedy říkali, kolik se platí?

To se před zápasem neříká. Počkám si na pokladníka Michala Vondrku, kolik si řekne.

S nulou by to bylo asi ještě dražší…

No to už si nedokážu představit (směje se).

Nemrzí vás přeci jen, že jste ji nakonec neudržel?

Vůbec. Já jsem hlavně šťastný, že jsme doma konečně vyhráli. Jen jeden inkasovaný gól na začátek je přece taky hezký, ne?

Uklidňoval vás nějak před utkáním parťák Adam Svoboda?

Spíš radil, jak Litvínov hraje přesilovky. Já s tímhle nemám ještě zkušenosti. My dva jsme super kámoši, i on je určitě rád za mě.

Slavia dosud dostávala poměrně dost gólů. Čím ta změna?

Teď jsme hráli super zezadu, pokrývali střední pásmo a soupeři toho moc nedovolili. Celý tým hrál parádně. Neříkal jste si, že budete celý život brankářem pro nižší soutěže? Víte, já jsem rád za každou šanci. Ať už v extralize nebo v první lize.