„Prestiž Ligy mistrů opravdu roste. Musím říct, že jsem letos už hodně cítil, že chce každý uspět. Soupeři byli zklamaní z toho, když přes nás nepřešli. Takové to rozčarování člověk vycítil. V klubech je to už prestižní záležitost. A stejně jsem to vnímal už v předchozím působišti, když jsme hráli Ligu mistrů s Třincem. Vždy šlo o těžké zápasy a každý je chtěl vyhrát," řekl novinářům trenér Jiří Kalous.

Podle sparťanského kouče je velkým plusem i to, že se vedení Ligy mistrů neustále snaží najít co možná nejlepší model soutěže a nebojí se změn. „Myslím, že té prestiži hodně přispěje nový formát od příští sezony, kdy budou hrát tuto soutěž jen nejlepší týmy daných zemí. To je dobře, zcela jednoznačně. Já to přivítal," prohlásil Kalous.

Počet účastníků se sníží na 32 týmů

A to i přesto, že Sparta, která patří k zakládajícím členům Ligy mistrů, ztratí jistotu startu. Počet účastníků se sníží z 48 týmů o třetinu na 32 a nově se do soutěže bude možné dostat výhradně jen sportovní cestou.

Do Ligy mistrů se bude moci klub dostat jen jako její vítěz, šampion národní soutěže, vítěz nebo druhý tým základní části domácí ligy, finalista play off a případně jako semifinalista play off s lepším postavením po základní části.

Řepík vnímá zápasy na evropské scéně jako kvalitní konfrontaci

„Teď jde o to, jak to budou postupně brát fanoušci. Já věřím, že si liga sledovanost najde. Ta soutěž je dobře nastavená a rozjetá k tomu, aby dál nabírala na významu a prestiži," myslí si Kalous.

Také jeden z jeho svěřenců Michal Řepík vnímá zápasy na evropské scéně jako velmi kvalitní konfrontaci a možnost pro diváky vidět v akci nejlepší mužstva mimo zámoří a KHL. „Doufám, že i to finále pomůže, že jsme té soutěži udělali reklamu. Nedává mi popravdě řečeno moc smysl, když takové zápasy netáhnou lidi. Vím, že chtějí vidět domácí ligu, ale je škoda nechat si ujít tyto duely. Doufám, že se to změní," přál si Řepík.

Semifinále s Växjö vidělo v O2 areně přes 12 tisíc lidí 

Změna přicházela už s tím, jak se Sparta blížila vrcholu. Domácí semifinále se švédským Växjö vidělo v pražské O2 areně přes 12 tisíc diváků. A dalekou cestu na finále na severu Evropy jich následně absolvovalo zhruba 400.

„Pomohlo tomu, že se sem lze dostat autobusem. Bylo to přece jen finále Champions League, lidé to chtěli vidět. Pro nás to bylo super a chtěli bychom jim poděkovat. Škoda i kvůli nim, že jsme to nedotáhli do vítězného konce," litoval Řepík.

Může se to podařit jednou za život

Doufá, že prestiž soutěže nadále poroste. „Snad se to bude rok od roku ještě zlepšovat. Příští sezonu se změní systém a budou tam týmy, které si to uhrají v domácí lize, což si myslím, že bude ku prospěchu věci. Liga mistrů by mohla mít dobré renomé a já myslím, že každý se tam bude chtít dostat a zahrát si ji. Pro nás byl finálový duel něco jako finále extraligy - moc jsme chtěli vyhrát. Může se to podařit jednou za život, že se dostanete do finále Ligy mistrů," konstatoval Řepík.

Čtěte také: Měli jsme to v prodloužení zvládnout lépe, říká sparťan Vrána