Léta jsme ho znali jako strážce fotbalové branky, poté co pověsil gólmanské rukavice na hřebík se ale Petr Čech rozhodl prodloužit si aktivní kariéru i v dalším ze svých oblíbených sportů. Byť je to jen na třetiligové úrovni, jeho angažmá v hokejovém Guildfordu vyvolalo nejen v Anglii pozdvižení.

Není ale rozhodně prvním českým sportovcem, který se pyšní podobným kouskem, tedy kariérou v několika různých sportech. V minulosti jich najdeme mnohem více.

Pochopitelně nejzajímavější je kombinace letního a zimního sportu. Přesně takovou má ve svém životopise hned řada českých sportovců. Tak třeba Martina Sáblíková, veleúspěšná česká rychlobruslařka. Kromě toho, že má doma bohatou sbírku medailí z ledového oválu, je i úspěšnou cyklistkou.

Chvíli to dokonce vypadalo, že se v tomto sportu zúčastní olympijských her v Riu de Janeiro, z toho ale nakonec sešlo.

Podobnou kombinaci sportů zvolila i Kateřina Neumannová. Sportovní fanoušek si pamatuje slavné chvíle, kdy rodačka z Písku vyhrávala zlaté medaile z olympijských her či mistrovství světa v běhu na lyžích, Neumannová se ale pod pěti kruhy představila i v létě, když se zúčastnila závodu na horských kolech. V Atlantě v roce 1996 obsadila osmnácté místo.

Ještě aktuální je kariéra Evy Nývltové. Stejně jako Kateřina Neumannová i ona je původem běžkyně na lyžích. Třikrát se představila na zimních olympijských hrách, v Soči v roce 2014 brala páté místo. Své velké medaile se ale dočkala až na atletickém mistrovství Evropy. Minulý rok v Berlíně si doběhla pro evropský bronz v maratonu.

Světové medaile ze dvou sportů získal i Vlastimil Bubník. Jeho sbírce úspěchů vévodí tři tituly mistra světa a bronz z olympiády z ledního hokeje, medaili stejné hodnoty ale získal i na evropském fotbalovém šampionátu v roce 1960.