Překvapila vás pozvánka do reprezentace?
Celkem dost, nepočítal jsem s ní. Čekal jsem, že normálně dotrénuji se Spartou a pojedu na dovolenou.

Obrana prořídla několika zraněními. Cítíte šanci zabojovat i o samotný šampionát?
Ta je vždycky, už byla spousta takových případů, kdy šli kluci do kempu s tím, že si pár dní zatrénují, a pak se nakonec dostali na šampionát. Člověk nikdy neví.

Pomohla vám pozvánka do národního týmu zapomenout na sezonu se Spartou?
Stalo se hodně nešťastných věcí. Kemp mě určitě rozptýlil, ale úplně zapomenout se na sezonu nedá.

Kde hledat hlavní důvody neúspěchu?
Nedařilo se nám chytit začátek, potom se táhla střelecká marnost. Neměli jsme nikoho, kdo by potvrdil výkonnost v zápasech. Nesedlo si to ideálně, táhla se s námi deka, byli jsme v křeči. Když jsme dostali v zápase gól, tak jsme se sesypali a šlo to do kytek.

Nalomená psychika byla často zmiňována. Cítil jste, že hlava nefunguje, jak by měla?
Bylo to v šatně znát. Slyšeli jsme ze všech stran, že nemáme dobře nastavené hlavy, tak jsme to v nich pak i všichni měli.

Mužstvo se po celý rok výrazně měnilo. Nebyly časté změny problémem?
Záleží na vedení, koho přivedou. Hráč se musí soustředit na sebe. Nejsem v pozici, abych hodnotil, jestli trenéři udělali chybu nebo koho managment měl a neměl přivést.

Z letních posil jste jako jediný vydržel po celou sezonu v sestavě. Potěšila vás tedy alespoň individuální forma?
Tím, že se nedařilo týmu, nedalo se hledat nic dobrého ani na mých výkonech. Ale máte pravdu, beru pozitivně, že jsem se jako jeden z mála udržel. Přišel jsem s tím, že tu zvládnu celý rok, takže jsem za to rád. Ale nemyslím, že kluci, kteří šli na hostování, hráli nějak špatně. Vedení spíš chtělo mužstvo oživit.

Často jste nastupoval po boku Zbyňka Michálka. Byla pro vás velká škola hrát s takovým zkušeným obráncem?
Neměl to ze začátku vůbec lehké. Přišel z úzkého kluziště, nikdy extraligu nehrál, takže jsme se chvilku hledali. Dal mi hodně i mimo kabinu. Chtěl nám nastavit hlavy správným směrem. Někdy jsme přišli úplně skleslí, přitom před námi byl zápas, a on se vždy snažil to hodit pryč a ukázat nám cestu. Byl velkým přínosem nejen na ledě, ale i mimo něj.

Snažil se vám dávat nějaké cenné rady?
Sám jsem za ním chodil, snažil se rozebírat situace, které byly špatně, abych si z toho něco mohl vzít.

Do Sparty jste přišel z Litvínova. Sledujete jeho počínání?
Zrovna v úterý jsem se díval a do smíchu mi nebylo. Je vidět, že taky nejsou úplně v pohodě. Když dostali gól, šli okamžitě dolů. Věřím však, že se zvládnou udržet. Strašně jim to přeju, extraliga do Litvínova patří.

A komu věříte v extraligovém finále?
Brnu. Když zapnou, předvádějí skvělé kombinace, v bráně mají výborného Čiliaka. Určitě to ale nebude nějak jednoznačná série.