Oficiálně je cizincem, ale ne zase až tak vzdáleným. Žádný Brazilec, nebo Američan. Je bývalým bratrem.

Igor Rataj pochází ze Slovenska, válčí vhokejové Slavii. „Někdy když něco chci vobchodě a zeptám se slovensky, tak mi nerozumí. Pak tedy vše zopakuji česky,“ přiznává rodák zPopradu. „Jinak si ale jako cizinec nepřipadám,“ dodává forvard, který má vPraze přechodné bydliště scelou rodinou. Manželkou a dvěmadětmi.

Na ledě vysvětlovat nic nemusí. Hokej se hraje vpodstatě stejně na celém světě. Sčeštinou tak někdy zápasí jen všatně. „Občas klukům musím něco přeložit, když mi vyjde slovenský slang, ale „ř“ mi nedělá žádný problém,“ říká, a to idokáže. „Řřřřřř.“

Igor Rataj hrál za Poprad, Slovan Bratislava, ruský Chabarovsk. Vzemi vsrdci Evropy působil ve Znojmu, Liberci a Plzni. VČesku žije už pátým rokem. Vsoučasnosti kotví vPraze. „Malá tady chodí do první třídy. Doma přepíná na slovenštinu. Ona je vyloženě Češka, na ní nepoznáte, že je Slovenka, nemá žádný přízvuk,“ prozrazuje.

Ipřes občasné lingvistické nesnáze je čtyřiatřicetiletý útočník vsešívaném dresu spokojený. „Zatím jo,“ odpoví bez váhání.

Ikdyž chlebíček pod koučem Růžičkou není žádná dovolená. „Oněm se toho napsalo už hodně. Každý má nějaký názor. On je specifický trenér. Jde si za svým cíle. Každý kouč má nějaké výstřelky. Když je potřeba, tak si promluvíme. Já ale nikdy neměl a nemám žádný problém strenérem. Důležité jsou výsledky,“ je přesvědčený hráč, kterému patří číslo dresu„55“.

Rataj vletošní sezoně dosud nastřádal v49zápasech 17bodů. Ani jednou nechyběl, ale navlékne slávistické barvy ipříštírok?

Zatím neví. Současná smlouva mu končí po tomto extraligovém ročníku. „Žádné rozhovory zatím neproběhly, ale agent už má rozhozené sítě,“ nechce více prozradit. Vúvahu připadá izahraničí. „Člověk nikdy neví. Pokud by přišla lukrativní nabídka, tak bych možná iněco zkusil, ale dohodě se Slavií se nabráním. Vhokeji se těžko něco plánuje, “ přiznává táta, který možná bude po kariéře trénovat děti. Nebo bude mít byznys imimo hokej. „Uvidíme,“ usmíváse.

Igor Rataj

Lední hokej

Narozen: 3.listopad 1973,

Post: střední útočník,

Předchozí kluby: Poprad, Slovan Bratislava, Chabarovsk (RUS), Znojmo, Liberec,Plzeň,

Úspěchy: tři slovenské tituly se Slovanem– 2000, 2002, 2003, účastník MS 1998ve Švýcarsku.