Střelecké trápení, zbytečné chyby v defenzivě. Od začátku nového ročníku je to už ohraná písnička. Obranné řady proto vyztužil zkušený Zbyněk Michálek, který se však už také přimotal k některým zbytečným brankám. I přes zápasové manko ale ukazuje, že takhle má vypadat správná posila.

Bek, jenž v NHL odehrál přes 800 zápasů, také zaujal místo v elitní přesilovkové lajně. Michálek ukazuje velký přehled, ale přece jen tvůrce hry v početních výhodách nikdy nebyl. Jak se však ukazuje, kromě Pavelky Sparta obránce do přesilovky prostě nemá. Velká letní posila Petr Zámorský, který měl tuto pozici zastávat, se pakoval už po patnácti zápasech, protože nesplnil očekávání.

Jarůšek zachráncem?

Ofenzivní trápení má vylepšit další nová tvář. Richard Jarůšek vylétl dvě sezony nazpět v Mladé Boleslavi a podíval se na mistrovství světa. Loni v Hradci formu potvrzoval, letos však neodstartoval dobře a na východě se stal nechtěným. Za Spartu stihl naskočit třikrát, hned první utkání rozhodl v nájezdech, ale na gól či bod ze hry čeká.

Spokojenost? Ano i ne. Pražané v něm získali buldoka, ale že by zrovna Jarůšek měl být hráč, který probere, potažmo dokonce potáhne, ofenzivu? Sparta má typologicky podobných hráčů dost, namátkou Formana, Kudrnu či Smejkala. Ryzí střelec není nikdo z nich, ani Jarůšek.

Horší ofenzivní čísla po 23 kolech měl holešovický klub před sedmi lety, tehdy se nakonec protrápil do play-out. Od té doby patří Sparta tradičně k silným celkům v základní části. Až do letoška. Historie se nemusí opakovat, když se proberou ti, od nochž se to očekává.

Trápící se tahouni

Útočník Petr Vrána byl loni třetí nejproduktivnější muž celé extraligy. Velký střelec nikdy nebyl, ale čekat na první gól v sezoně jednadvacet kol, to už zavání menší krizí. Kapitán a sparťanská ikona Jaroslav Hlinka se trefy letos ještě nedočkal. Zatím nepomohl ani tréninkový minicyklus, který mu naordinovali trenéři po špatném vstupu do sezony. Stejně jako v případě Vrány se o něm nedá mluvit jako o typickém kanonýrovi, i jeho trápení však Spartu sráží na nehezké pozice.

Lukáš Pech loni vládl ligové produktivitě. I letos je v týmu bodově opět nejlepší, v rámci celé soutěže se ale nachází mimo první třicítku. Možná nejlépe hraje Forman, i ten hodně však šancí spálí. Zahraniční posily Reichenberg a Saponari taktéž zatím nepřinesli kýženou ofenzivní nadstavbu.

Sparta má rozhodně stále na čem pracovat, a to nejen v ofenzivě, jinak se může ještě dlouho strachovat, aby neskončila v play-out.