Kubalík se totiž v Chicagu rozehrál ke skvělým výkonům. Bodoval ve všech šesti dosavadních duelech Blackhawks v novém roce, v posledních pěti dokonce skóroval. O víkendu třeba dvěma góly sestřelil Anaheim, a aby se to nepletlo, v noci na středu se opět dvěma trefami podepsal pod vítězství na ledě Ottawy.

„Brali jsme sem Dominika jako střelce a nikdy jsme nepochybovali, že začne dávat góly,“ řekl Jeremy Colliton, chicagský trenér. Jen potvrdil, že střelecké manévry plzeňského rodáka z poslední doby nejsou náhoda: Kubalík má pověst obávaného snajpra celou kariéru a je obdivuhodné, že to dokáže potvrzovat i v nejlepší hokejové lize planety.

Škola vedle hvězdy

„Na ledě se teď cítím skvěle, jsem z toho nadšený. Každá střelecká série útočníkovi dodá sebevědomí, pomůže mu to,“ pochvaluje si Kubalík, který v létě s Chicagem podepsal roční smlouvu na necelý milion dolarů. Teď si poměrně hlasitě říká o výrazně lukrativnější kontrakt, vždyť s osmnácti brankami na kontě je nejlepším střelcem mezi nováčky.

„Je znát, jak si čím dál víc věřím. I když pak zahodím nějakou šanci, tak vím, že tu další využiju,“ popsal Kubalík.

Mění se i jeho postavení v týmu. Zatímco zkraje sezony se trochu rozkoukával v novém prostředí a putoval jednotlivými formacemi, nyní hrává v první útočné lajně po boku kapitána Jonathana Toewse.

Nastupovat vedle hvězdy takového formátu je samozřejmě ideální šance leccos pochytit. „Mám ohromné štěstí, že s ním můžu hrát. Jonathan je neuvěřitelný hráč s obrovským přehledem na ledě. Za žádné situace nepanikaří, s pukem je vždycky klidný,“ vystihl český forvard přednosti svého kanadského parťáka.

Dožene konkurenty?

Ke svým osmnácti brankám Kubalík zatím přidal také deset asistencí a v kanadském bodování nováčků NHL je prozatím na čtvrté příčce se sedmibodovou ztrátou na vedoucího (a momentálně zraněného) Victora Olofssona z Buffala.

Pokud mu však vydrží střelecká fazona, může ztrátu rychle dohnat. A hlavně: už se o něm hovoří jako o jednom z vážných kandidátů na Calder Trophy.

Pro Kubalíka je ovšem hlavní tým a jeho výsledky, protože Blackhawks neprožívají zrovna vydařenou sezonu. „Cítím, že trenéři i spoluhráči mi věří čím dál víc a mým úkolem je tuhle důvěru splatit. Vím, proč tu jsem a co se ode mě očekává,“ ujistil Kubalík.

Hurikán Nečas

Mezi nejproduktivnějšími nováčky se neztratí ani Martin Nečas z Caroliny, který včera oslavil 21. narozeniny. S pětadvaceti body (10+15) je sedmý, o tři body za Kubalíkem.

„Myslím, že hlavní jsou zkušenosti. Každý rok jich trochu naberete a cítíte se lépe a víc si věříte. Zároveň se učím hrát lépe i v defenzivě,“ řekl Nečas, který do NHL nakoukl už v předchozích dvou sezonách, v nichž ale odehrál mezi elitou jen osm zápasů.

Letos jde o jeho první kompletní ročník za Hurricanes a je platným hráčem nejen v útoku. „Když cítíte důvěru od trenéra, pomáhá vám to ukázat, co ve vás je. Když dobře bráníte, dostanete víc času na ledě a díky tomu se zlepšujete,“ řekl.