Břízova sparťanská éra je však u konce. Začátkem týdne totiž oznámil, že se rozhodl klub prodat. V úterý byla podepsána smlouva o převodu sta procent akcií investiční skupině Kaprain, která patří finančníkovi Karlu Pražákovi. Bříza v klubu nezůstane v žádné funkci. „Sparta je moje srdeční záležitost. Věnoval jsem jí velkou část svého života, o to bylo moje rozhodování těžší,“ uvedl Bříza.

„V poslední době jsem vedl intenzivní jednání o budoucnosti Sparty, které vyústilo v moje rozhodnutí prodat celý balík akcií. Přestože v průběhu jednání se zvažovaly různé varianty mého dalšího angažmá ve Spartě, nakonec jsem se rozhodl působení v klubu zcela ukončit,“ dodal bývalý znamenitý brankář.

Petr Bříza
Hokejová Sparta mění majitele. Bříza ji prodal investiční skupině Kaprain

Majitelem tradičního extraligového týmu se stal v roce 2016, kdy jej převzal od Sportovního holdingu Praha a kontroverzního podnikatele Petra Speychala. Rozhodující slovo však měl v klubu už od roku 2006, kdy po mistrovské sezoně ukončil kariéru a hned se stal generálním manažerem. V této roli slavil po roce další titul a zdálo se, že Břízovu Spartu čeká zlaté období.

Jenže opak je pravdou. Ambiciózní klub od té doby žádný další triumf nepřidal a jen jedinkrát se probil do extraligového finále. Většina z posledních deseti let skončila neúspěchem, letos i loni sparťané vypadli už v předkole play-off. Mezi zklamanými fanoušky tak postupně narůstala nespokojenost s Břízovým vedením.

Vladimír Růžička junior
Růžička a spol. První posily pro hokejovou Spartu

Naopak úspěchy přišly na zahraniční scéně. Předloni hrála Sparta finále hokejové Ligy mistrů, což je projekt, na jehož realizaci právě Bříza už řadu let pracoval. Muž, který má doma čtyři bronzové medaile ze světových šampionátů a jednu z olympiády, si ve světě mezinárodní hokejové diplomacie vydobyl značný respekt.

Nový majitel

Kolik Kaprain za Spartu zaplatí? To obě strany tají. Nový majitel slibuje investici do růstu klubu. „HC Sparta je silná a tradiční sportovní značka s nemalým potenciálem. Jsme připraveni zajistit stabilitu klubu a jeho rozvoj,“ uvedl mediální zástupce skupiny Ondřej Pechar.

Ilustrační snímek
Slavný klub na rozcestí? Hokejová Sparta neláká hvězdy, chybí lídři

Finančník Pražák v minulosti dlouho pracoval pro Petra Kellnera a získal si pověst muže, jehož nejbohatší Čech využívá pro kontroverznější operace. Zapálený fotbalista z SK Hvozdnice se pak v roce 2013 podnikatelsky osamostatnil.

„Nikdo pořádně neví, zda k tomu byznysmen z Hvozdnice dospěl z vlastní vůle, či zda se tak stalo po Kellnerovu naléhání, aby mu nekazil image „pana Čistého“. Pravda bude někde uprostřed,“ napsal tehdy magazín Dotyk. Pražákova skupina významně investuje do nemovitostí v okolí O2 areny, v níž hraje Sparta své zápasy.

Ilustrační snímek
Sparťanům skončila sezona. Vítkovice vyzvou ve čtvrtfinále Třinec