„Jsem za tuhle šanci moc rád a děkuji Spartě, že mohu bojovat o místo v tak slavném a úspěšném klubu," uvedl pro klubový web bahamský rodák, jenž hrál v Evropě KHL za Jekatěrinburg a švédskou druhou nejvyšší soutěž v dresu Rögle.

Srovnal si účet se soupeřem

Právě na severu Evropy hrál v sezoně 2014/15 také dosud naposledy, k čemuž přispěl incident z konce března 2015, kdy se Deveaux během rozbruslení před barážovým duelem proti Västerasu rozhodl srovnat účty s jedním ze soupeřů.

Obránce Per Helmersson ho v předchozím utkání narazil na hrazení tak, že Deveaux ztratil vědomí, ale za svůj atak nebyl nijak potrestán. Deveaux nechtěl oslabit tým v samotném utkání, proto se rozhodl pro odplatu touto cestou.

Trenér souhlasil

„Kvůli tomu zákroku ve Švédsku si lidé myslí, že jsem gauner. Ale není to tak. Ptal jsem se tehdy trenéra, jestli si to s ním mohu vyřídit při rozbruslení dalšího zápasu, abych zbytečně neoslabil tým během utkání. Řekl, že ano," uvedl Deveaux.

Helmerssona, jenž k němu byl otočený zády, prudce udeřil hokejkou do nohy a srazil na led. Mnozí komentátoři jeho čin označili za nejhorší útok v historii švédské ligy, třebaže napadený hráč nakonec mohl hrát.

Ve Švédsku byl vydán zatykač

Na Deveauxe, s nímž klub následně rozvázal smlouvu, byl ve Švédsku kvůli zákroku dokonce vydán zatykač. „Byl to zkrat, přiznávám. Ale ten hráč mě v předchozím vzájemném utkání poslal nárazem zezadu přímo hlavou na mantinel a nikdo to neřešil. Nedostal trest od rozhodčích, ani od disciplinárky. Přitom já měl otřes mozku a několik dní jsem nemohl dělat vůbec nic, ani spát," řekl Deveaux.

Nechce být jen bitkař

Přestože tvrdost a případně ochrana týmových hvězd by mohly být hlavní náplní jeho role v mužstvu, chce přispět i jinak. V nižší zámořské lize AHL zaznamenal v ročníku 2010/11 v barvách Chicaga Wolves během 73 zápasů 46 bodů za 23 branek a stejný počet asistencí.

„Zažil jsem ročníky, kdy se mi bodově dařilo a doufám, že mě fanoušci nebudou brát jen jako bitkaře. Nelíbí se mi, že mě lidé posuzují jen podle mé historie. Udělal jsem ve své kariéře i dost bodů a budu rád, když trenérům na Spartě ukážu, že jsem plnohodnotný hokejista, nejen bitkař," prohlásil Deveaux.

Čtěte také: Sparta přivítá suverénního lídra Liberec, Litvínov hostí Třinec