"Málokdy chválím, ale myslím si, že hráči se vydali ze všeho, a nevím, co víc pro to udělat, abychom tuhle sérii zlomili na svoji stranu. Myslím, že rozhodly drobnosti, detaily a sportovní štěstí," řekl Jandač.

Třinec - vítěz základní části - poslal Spartu na dovolenou po celkovém vítězství 4:2. Zase on. V posledních čtyřech letech slavily postup přes Jandačův tým Brno a Třinec.

A čekání na titul proto trvá. "Nechci srovnávat minulé sezony, každá je jiná. Třinec měl loni jiný tým a my taky. Je možná hloupé to říct, ale letošní vyřazení mě mrzí daleko méně než loňské, protože letos šel ten tým opravdu na doraz," ocenil Jandač.

"Loni nám chyběla taková ta chemie v týmu, bylo tam hodně náčelníků a málo indiánů. Letos jsme to měli vyvážené a podávali jsme po celou sezonu poměrně solidní výkony včetně Ligy mistrů. Rozhodně jsme nebyli horším týmem," podotkl k souboji s Oceláři Jandač, který se Spartou vypadl v Lize mistrů v osmifinále s Linköpingem.

"Vyřazení bolí, přál jsem to Spartě, klukům a fanouškům. Každý rok to bude stejné, co se týče fanoušků, tak cíle ve Spartě budou každý rok ty nejvyšší," uvedl Jandač.

Hráči ani trenéři se nedopustili chyb

"Ale věřím na životní rovnováhu a na to, že se nám to jednou vrátí, ať už sportovním úspěchem někdy jindy, nebo aspoň zdravím," uvedl kouč, který ani pošesté v kariéře se svým týmem neprošel v extralize ze semifinále. Na kontě má bronz se Českými Budějovicemi (2008), Pardubicemi (2011) i se Spartou (2014). V boji o finále musel strávit porážku i s Českými Budějovicemi v letech 2006 a 2007.

Sparta čeká na finále od posledního titulu už osm let a Jandač s tlakem v pražském klubu na úspěchy počítá.

"Každý, kdo pracuje ve Spartě, tak se na to musí připravit a já jsem tady čtyři roky. Co to je tlak? Jinde chcete uspět taky, ale pořád se to spojuje se Spartou… Všichni chceme uspět, tady je to o něco víc, protože je to Sparta, ale už mám něco za sebou a z toho se nepodělám. Na analýzu je čas, ale nemyslím si, že bychom se dopustili velkých nějakých chyb, ať už hráči, nebo trenéři," prohlásil.

Série s Třincem se podle něj lámala ve vyrovnaných zápasech. "Klíčových momentů bylo asi víc. Byly to zápasy, které se rozhodovaly o gól. Kromě prvního, který nám nevyšel, jsme v ostatních zápasech určitě nebyli horším týmem," hodnotil Jandač souboj s Oceláři.

Dva poslední duely rozhodl ve prospěch Třince Zbyněk Irgl, který se vrátil na led po operaci nádoru na ledvině.

"Zbyňka znám osobně, je to výborný hráč i kluk. Jemu osobně to samozřejmě přeji, nepřeji to Třinci, ale je to životní příběh a máte o čem psát. Nepřeju mu to, že porazil Spartu. Nechci říct, že ji porazil on, ale možná to byl ten klíčový hráč, který v pravý čas vytáhl své hokejové umění," uznal Jandač.

Pochvala Novotného, vysvětlení u Réwaye

Sparta šla po problémech se srdcem Rastislava Stani do play off s nezkušeným brankářem Filipem Novotným, který si o pozici řekl výkony v základní části. "Je těžké bezprostředně hodnotit gólmany. Pro Filipa Novotného to bylo první play off v životě a myslím, že se toho zhostil velmi dobře. Nějaké chyby udělal, ale abych to takhle bezprostředně házel na něj, to v žádném případě," uvedl Jandač.

"Na to, že odchytal první play off a ještě ve Spartě, tak se toho zhostil dobře. Má to před sebou, ale musí na sobě ještě samozřejmě zapracovat. A třinecký Hrubec udělal v podstatě jedinou chybu, ostatní góly byly vydřené. Góly z kategorie lacinějších nepustil," zhodnotil vystoupení gólmanů v sérii.

Na lavičce končil sérii slovenský talent Martin Réway. "Nehrál už proto, že měl natažený sval, teď byl alespoň v zápise. Kdyby došlo na nájezdy, tak by třeba dojel alespoň k bráně a zkusil možná třeba něco udělat," uvedl Jandač na adresu hráče, který už před zraněním během vypadl z elitních formací.

"Je to výborný hráč, ale první utkání absolutně nezvládl, ve druhém už byl lepší, ale nebylo to ono. Pak jsme mu ubrali prostor. Domácí zápasy jsme otočili, tak už jsme to nechali být. Ale stejně se zranil, takže už neměl šanci do série zasáhnout. Má to před sebou, ale musí se ještě hodně učit," řekl kouč.

Velký pohyb v kádru před další sezonou ve Spartě prý nebude. "Drtivá většina hráčů je pod smlouvou, takže si myslím, že změny budou drobné," dodal Jandač.

Čtěte také: Sparta a její prokletí. Rolinek po vyřazení: Mrzí nás to, ale hráli jsme dobře