Cítíte větší napětí, jak se blíží konec dlouhé základní části?

Všichni se na to těšíme, takže napětí bych úplně neřekl. Spíše je to takové: „už aby to bylo" a začalo se hrát to nejlepší.

Spartě se navíc daří…

Teď to docela jde, to je dobře. V kabině je super nálada a o to více se na to play-off čeká.

Říká se, že každý zápas je jiný. O tom jste své fanoušky přesvědčili minulý týden, když jste doma podlehli Vítkovicím 0:2 a pak porazili Třinec 12:3.

Přesně tak. Těch prvních osm týmů je hodně vyrovnaných a je to vidět i v tabulce. Od třetího místa zhruba k osmému je rozdíl snad kolem osmi bodů. Je to opravdu vyrovnané, a jak říkáte, každý zápas je jiný.

Co se dělo v zápase s Třincem? Padlo vám tam prostě všechno, do čeho jste bouchli?

I takhle by se to dalo říci. Začalo to naší výbornou hrou, od začátku se nám dařilo. Sice jsme dostali rychlý první gól, ale nikdo si z něj nic nedělal a dál jsme hráli dobře. Napadaly nám tam série gólů, což nám pomohlo, a pro Třinečáky už pak bylo hodně těžké to zastavit.

Jak se s takovým vývojem hráči vypořádají? Vedete po dvou třetinách 8:2 a říkáte si, že si trochu odpočinete, nebo naopak do soupeře nasázíte, co se do nich vejde?

Myslím, že to vyplyne ze hry. Nám se fakt dařilo a nikdo nepřemýšlel nad tím, že bychom začali bránit nebo něco takového. Dařilo se nám, přecházeli jsme dobře a rychle střední pásmo a hodně zakončovali. Napadaly nám tam góly. Byl by nesmysl si před třetí třetinou říct, že už je dávat nebudeme. (usmívá se)

Vám se zápas povedl, připsal jste si pět plusových bodů.

Užil si ho úplně každý, na ledě i diváci. Byla nádherná návštěva. Nálada v týmu je super, a navíc když to tam takhle napadá, tak je průběh o to víc radostnější.

Zažil jste někdy v profesionální kariéře takovou kanonádu?

Myslím, že dva roky zpět jsme doma s Karlovými Vary vyhráli 11:0 a letos jsme porazili Mladou Boleslav 9:0. Párkrát už tedy ano, ale moc toho není.

Na následnou výhru v Hradci vám pak stačilo o deset gólů méně…

(směje se) Chtěli jsme tam vyhrát za každou cenu. Nikdo to neříkal nahlas, ale všichni jsme věděli, že je to v tabulce našlapané a že můžeme odskočit. Důležitost zápasu byla veliká. Přistoupili jsme k tomu výborně, i když nám tam ve druhé třetině jeli párkrát sami na bránu. Novotňák nám to ale vychytal a my ve třetí rozhodli. Bylo to o hodně upracovanější než proti Třinci.

Extraligu teď čeká reprezentační přestávka, ale vás finále Ligy mistrů. Na to se nejde asi netěšit, že?

Samozřejmě, každé finále je výborné a všichni už se na něj těší. Očekávání jsou jen dobrá, tak uvidíme, co tam z toho vzejde.

Někdo na evropské scéně stavěl třeba juniory, ale Sparta to od začátku brala prestižně…

Někdo to bere jako přípravu, ale naše mužstvo chce vyhrávat každý zápas. A s tím, že se tam dají jen mladí, by to asi nešlo. Skoro všechny zápasy jsme odehráli v nejsilnější možné sestavě. Prošli jsme skupinu, jedno kolo, druhé kolo, vyhrávali hodně venku, bylo to super. Snad se nám to povede i naposledy.

Jen je škoda, že to opravdu bude venku a ne doma…

To rozhodně. Ve Švédsku to moc nepropagují, u nás by to bylo o něčem úplně jiném. Musíme to ale brát tak, jak to je, prostě musíme hrát u nich.

V pátek vás čeká zápas proti Olomouci, který patří do série zápasů Sparta vzdává hold, kdy oceňujete členy záchranných složek. Je to i pro hráče něco neobyčejného, nebo to berete jako jeden z řady 52 zápasů základní části?

Na to jsou dva různé pohledy. Ten první je takový, že je to zápas jako každý jiný. Člověk se na něj připravuje úplně stejně, tak jako tak se musíte soustředit. Druhý pohled je ale ten, že je to výborná věc. Ti lidé, kterým se vzdává hold, odvádějí důležitou práci pro lidi a my jim tímto můžeme svým způsobem poděkovat. Práce, jakou dělají, není vůbec jednoduchá, je nebezpečná a je opravdu dobře, že se takové akce pořádají.

A nejde ani nevnímat, že na takové zápasy chodí více než desetitisícové návštěvy.

Samozřejmě. Dostanou vstupenky a je dobře, že vidí tu show. My se snažíme hrát i pro ně, aby si to užili. S Třincem to vyšlo parádně, byla výborná atmosféra a i pro fanoušky to je pak daleko zábavnější.

Díky Lize mistrů i nejrůznějším akcím v O2 areně se vaše zápasy často překládaly a teď to bylo tak, že Sparta má z deseti ligových zápasů osm doma. Není to spíše svazující?

Takhle to nebereme, protože nám se daří i venku. Chceme vyhrávat všude, takže bych to vůbec nebral tak, že by to doma bylo nějak svazující.

O víkendu máte dva zápasy se soupeři z nižších pater tabulky, Olomouc a Chomutov. Kolik bude bodů?

(směje se) Šalamounská otázka… Doufám, že uspějeme, bereme jakoukoliv výhru. Měli bychom takové zápasy zvládat a s tím do toho také půjdeme.

Čtěte také: Ihnacak rozhodl o výhře Sparty v Hradci Králové 2:1