„Erik měl vynikající první sezonu, po které mu byla smlouva prodloužena na další dva ročníky. Bohužel v nastolené výkonnosti i zodpovědnosti nepokračoval. Nově složený trenérský tandem o jeho pokračování neměl zájem, proto jsme se rozhodli spolupráci ukončit,“ vysvětlil na klubovém webu šéf sportovního oddělení Tomáš Divíšek.

Přitom vstup do české nejvyšší soutěže měl Erik Thorell excelentní. Do Sparty přicházel jako čerstvý šampion švýcarské ligy a hned v prvním ročníku potvrdil skvělou výkonnost. Ve 49 zápasech základní části nastřílel 21 gólů a posbíral 31 asistencí. V play-off k tomu pak přidal dalších deset bodů v 16 utkáních.

První sezona po prodloužení smlouvy ale byla hořkým vystřízlivěním. Thorellova produktivita v základní části se propadla na 23 bodů za 8 branek a 15 asistencí, ve čtyřech zápasech vyřazovací části pak zkušený Švéd nebodoval vůbec. I proto se Sparta s play-off rychle rozloučila.

Sparťané přitom doufali, že Erik bude těžit ze spolupráce se svým starším bratrem Gustafem, který do Prahy zamířil před minulou sezonou z Plzně. I v jeho případě ale došlo k výkonnostnímu propadu. Zatímco v Plzni posbíral Thorell starší 24 bodů, v dresu Sparty spadl přesně na polovinu a ve vyřazovacích bojích přidal jednu asistenci.

S Gustafem se proto Sparta předčasně rozloučila už v květnu a také starší ze sourozenců zamířil zpátky domů. V nové sezoně bude oblékat dres druholigové Karlskogy, v níž už v minulosti působil. Pražané se následně snažili nabídnout mladšího Thorella extraligové konkurenci, ale neuspěli. Výsledkem je předčasné rozvázání spolupráce a odchod na sever. Tam bude Erik Thorell doufat v návrat k výkonům z minulosti. V ambiciózní Frölundě by se mu to mohlo podařit.

To Sparta zatím zvládá přípravu na novou sezonu i bez obou švédských bratrů velmi dobře. Před sezonou přivedla do útoku Ondřeje Najmana, Filipa Chlapíka, Joshe Kestnera a Janiho Lajunena a v přípravě zatím vyhrála všechny tři zápasy. Další odehrají Pražané ve čtvrtek v Milevsku proti Českým Budějovicím.