close Sparťanská ofenzivní čísla. info Zdroj: Deník zoom_in Je to skoro přesně jeden rok, kdy se z pražského klubu musel pakovat Uwe Krupp. Věhlasný Němec proslul svým důrazem na propracovanou defenzivu, ale velkého blaha na této cestě nedošel. Úspěch v play-off se nedostavil a fanoušci postrádali i jasnou herní tvář týmu.

Od loňského února ve Spartě panuje trenérský duumvirát Miloslav Hořava, Josef Jandač. A výsledky se postupně dostavují: kvalitní kádr hraje aktivně, věří si, vůdčí individuality mají dost prostoru předvést své schopnosti. „K dokonalosti máme pořád daleko,“ říkají sice trenéři, ale progres během uplynulých měsíců je zjevný.

Silné formace

Sparta se dnes může znovu opřít o údernou ofenzivu. Prakticky v každém zápase září jeden z nejproduktivnějších hráčů celé extraligy Michal Řepík, důležité ale je, že se střelecky daří i řadě kolegů. Přes hranici deseti gólů už se přehouplo dalších pět útočníků, Roman Horák s Janem Buchtelem (stejně jako dvacetigólový Řepík) jsou v první desítce. Lukáš Pech s Vladimírem Sobotkou se pro změnu ujali nahrávačského žezla.

„V kádru máme vyrovnané formace, kde může rozhodnout prakticky kdokoliv,“ pochvaloval si Jandač po nedávném domácím vítězství 6:2 nad Českými Budějovicemi. Tehdy se mimochodem ukázalo, že trenéři mají po ruce více variant. Když se domácím proti bojovným Jihočechům dvě třetiny nedařilo, Jandač s Hořavou přeházeli složení útočných formací a přišla gólová smršť.

Nacvičené přesilovky

O propracovanosti sparťanské útočné vozby svědčí úspěšnost v přesilovkách. V této klíčové kategorii jsou Pražané v soutěži jasně nejlepší. Potvrdili to i v neděli proti Mladé Boleslavi, které vstřelili oba góly v základní hrací době právě při početní výhodě.

„Přesilovky se pořád snažíme zdokonalovat. Hodně se o nich bavíme, díváme se společně na video, díky kterému si rozebíráme spoustu situací,“ líčil kapitán Řepík. On sám už dal v přesilovkách osm gólů, další kanonýr Horák šest.

O výborně secvičených trestných manévrech se lze přesvědčit i při pohledu na dnes tak módní moderní analytické statistiky. Dokazují, že Sparta v přesilovkách nejčastěji pálí z nejnebezpečnější (předbrankové) zóny. Ke střelbě z méně výhodných pozic kolem mantinelů se uchyluje zřídka.

„Hlavně abychom v tom pokračovali i nadále,“ uzavírá Řepík. Play-off a tedy hlavní prověrka sparťanské připravenosti se blíží.