Sparťané před startem reprízy finále 2016, kdy se radoval z titulu Liberec, byli právem sebevědomí. V brance se mohli spolehnout na zkušeného gólmana Alexandera Saláka. Po sobotním zápase však „sparťanská armáda“, jak se pražský klub prezentuje v reklamní kampani, utrpěla porážku.

Salák v první třetině sice ještě pochvalně poklepával svou levou tyč, která zastavila puk po jedné z liberckých střel. Hosté měli v úvodní třetině lepší pohyb a dostávali se do vážnějších příležitostí. Mladíka Jakuba Rychlovského sparťanský brankář vychytal, liberecký útočník jej po Pavlíkově přihrávce zpoza branky trefil do hrudi, při jednom ze zásahu lapačkou pak Salákovi pomohli domácí obránci.

Na úzkém kluzišti se hrál svižný hokej s minimem přerušení, ale semifinálovému duelu citelně chyběli diváci. I když byl Liberec lepší, tak se radovala Sparta. V poslední minutě po dobré Horákově otočce skoróval důrazný kapitán Michal Řepík, který se trefil mezi betony brankáře Petra Kváči.

Ve druhé třetině přibylo na ledě pár šarvátek a strkanic. Gólově se prosadili hosté – skóroval Adam Najman, další zástupce ročníku 2001. Vzápětí měl velkou šanci Vladimír Sobotka, sparťanskou hvězdu ovšem vychytal Kváča. Vyrovnaný stav tak vydržel pouze 107 sekund třetí třetiny. Rozdílovou branku zaznamenal úspěšnou dorážkou Vlach.

Sparťané pak jako by přestali bruslit, nestíhali a liberečtí Tygři „kousali“ jejich rozhrávku. Rychlou akci čtvrté formace ve 49. minutě zakončil Rychlovský. Další protiútok vedl Daniel Špaček, jenž krásnou přihrávkou našel rozjetého Vlacha. Salák se nestihl přemístit. V čase 59:26 završil liberecký střelec hattrick, když sparťanský brankář nezareagoval na jeho přesnou a tvrdou střelu pod břevno.

Série pokračuje druhým zápasem v neděli od 15 hodin opět v Praze. Otázkou je, zda sparťanští trenéři vyšlou do další bitvy opět Saláka, nebo dostane příležitost Matěj Machovský.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 1:5 (1:0, 0:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 20. Řepík (R. Horák, Sobotka) - 33. A. Najman (Gríger), 42. J. Vlach (Derner, P. Jelínek), 49. Rychlovský (R. Pavlík), 55. J. Vlach (D. Špaček, P. Jelínek), 60. J. Vlach (Birner, Lenc). Rozhodčí: Šír, Kika - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Bez diváků.

Sparta: Salák - Jurčina, Tomáš Dvořák, Košťálek, Polášek, T. Pavelka, Němeček, od 55. navíc Jandus - Řepík, R. Horák, Sobotka - M. Forman, Tomášek, Buchtele - Zikmund, Pech, Rousek - A. Kudrna, M. Sukeľ, Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner - Lenc, A. Musil, Birner - Bulíř, Gríger, A. Najman - D. Špaček, P. Jelínek, J. Vlach - R. Pavlík, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.