Nedobytná O2 arena? To v aktuálním ročníku hokejové extraligy platilo až do včerejšího podvečera: Sparta na domácím ledě ani jednou neprohrála a ze čtyř zápasů měla impozantní skóre 20:2. V úterý ale do metropole zavítala Plzeň a v prestižním souboji prvního se třetím týmem tabulky potvrdila, proč vévodí pelotonu základní části.

Indiáni v libeňské hale vyhráli 3:1 a vedou extraligu o jeden bod před Třincem, který včera uspěl v Hradci Králové. Sparta zůstává třetí o další tři body zpět. Pořadí je však zatím spíš orientační: kvůli koronavirovým dírám v programu nejvyšší soutěže odehráli Oceláři o čtyři zápasy méně než Pražané.

„Dnes jsme byli horším týmem,“ zlobil se sparťanský trenér Josef Jandač. Hlavní rozdíl viděl v přesilových hrách. „Ve svých přesilovkách jsme si nevytvořili nic, Plzeň naopak dvě proměnila a to byl klíč k vítězství,“ řekl.

Západočeši šli ve svižném duelu do vedení ve 13. minutě, kdy Filip Suchý po vzorném nabití od Milana Gulaše využil přesnou střelou z kruhu pro vhazování už zmíněnou přesilovku.

Plzeň byla kompaktnější

Sparťané měli dost šancí, ale ujala se až dorážka Davida Němečka v 28. minutě, který v krkolomné pozici dopravil puk do odkryté plzeňské branky po tvrdé šlupce Michala Řepíka. Pro pětadvacetiletého rodáka z Plzně šlo o první extraligový gól v dresu Sparty.

Jenže hosté rychle odpověděli, když se podruhé v zápase prosadil Suchý. A za tři minuty už to bylo 3:1 pro Plzeň, další přesilovku zužitkoval Pavel Musil. Nejproduktivnější hráč extraligy Gulaš si přispal asistence u všech gólových úspěchů Západočechů.

„Plzeň byla kompaktnější, měla lepší přechod do útoku, zatímco nám to vázlo. Byli jsme hrozně pomalí, čímž jsme dávali soupeři možnost dobře bránit modrou čáru. Když už jsme si vytvořili nějaké šance, tak jsme volili nepřesné řešení,“ kritizoval trenér Jandač.

Domácí rozhodně nehodili hokejku do žita, ale znovu a znovu naráželi na skvěle chytajícího Dominika Frodla. Ten čelil celkem 32 střeleckým pokusům (na jeho protějšek Matěje Machovského šlo o deset střel méně), ale už ani jednou neinkasoval a Plzeň si tak připsala cenné vítězství nad rivalem z nejvyšších pater tabulky.

Další zápas hraje Sparta v pátek v Hradci Králové.