Kontrolní otázka: kdy naposledy postoupili hokejisté Sparty do semifinále extraligy? Odpověď věrné fanoušky moc nepotěší. Bylo to totiž na jaře 2016, kdy se Pražané probili až do série o titul (v níž padli s Libercem). Od té doby prožívají sparťané v play-off bídu. Na tak ambiciózní klub jde o dost nevalné vysvědčení.

Letos to má dopadnout jinak. Ideálně s pohárem plným šampaňského a v oblacích dýmu z vítězných doutníků.

„Hlavně musíme zůstat zdraví a doufat, že nám bude trochu přát i takové to neviditelné štěstí. Aby se k nám odrážely kotouče, aby se najednou nezranilo pět klíčových hráčů a podobně. V každém play-off je to stejné. Když se tyhle věci sejdou, může to samozřejmě vyjít,“ řekl člen sparťanského trenérského dua Josef Jandač, pamětník zmíněného finále před pěti lety.

Tvrdost i zkušenosti

Od té doby Pražané skončili jednou ve čtvrtfinále a dvakrát v předkole (před rokem byly vyřazovací boje zrušeny kvůli pandemii). Dost hrozivě působilo, že Sparta za celou tu dobu vyhrála v play-off jeden jediný duel. To tentokrát nehrozí: vítěz základní části vede ve čtvrtfinále nad Olomoucí 2:0 a dnes a zítra ho čekají dva mače na ledě soupeře.

„Můžeme hrát s větším klidem na hokejkách, rozhodně nás ale nečeká nic jednoduchého,“ vyhlíží odvety útočník Roman Horák.

Hlavně ve druhém pražském duelu se na ledě (a v jednu chvíli i mimo něj) začalo docela jiskřit. Právě tvrdost a důraz jsou zbraněmi, jimiž se Hanáci chtějí pokusit zastavit favorita. „Pro nás je důležité, že jsme ukázali, že se jim v tvrdosti vyrovnáme. Jsme dobře připraveni,“ věří další forvard David Tomášek.

Sparta skutečně působí sebejistě. Za ideálně vyladěnou obranou září gólman Alexander Salák, o důležité góly se starají hlavně zkušení mazáci jako Vladimír Sobotka či Michal Řepík.

Podaří se sparťanům vybojovat postup už ve čtvrtek?