V čem je problém? Mistrovství světa ve Švýcarsku, na které by borci jako Lukáš Sedlák, Tomáš Hyka, Andrej Šustr či bratři Tomáš a Hynek Zohornové určitě rádi jeli, startuje až 8. května. Zatímco řada jejich reprezentačních kolegů se bude ještě dlouho tužit ve vyřazovacích bojích (ať už v KHL, nebo v dalších evropských soutěžích), oni mají nečekané a především tak trochu nechtěné volno.

„Není jednoduché, když liga skončí v únoru a šampionát je až v květnu. Je to dlouhá doba bez zápasu,“ řekl nedávno na reprezentačním srazu Hyka, který patřil k ofenzivním oporám Čeljabinsku. Spolu s dalším útočným klenotem Sedlákem už dlouho dopředu tušili, že útok na play-off jim nevyjde. Traktor byl nejslabším celkem Východní konference.

České duo patřilo v čeljabinské bídě ke světlým výjimkám, vždyť Sedlák skončil s 23 góly v elitní desítce kanonýrů KHL. „Ale byl bych šťastnější, kdybychom šli do play-off a já byl mezi střelci třeba dvacátý. Hokej není o osobních statistikách,“ řekl Sedlák ligovému webu. „Kdo chce bojovat o mistrovství světa, musí se připravit tak, aby byl nachystaný,“ uvědomuje si Hyka.

Dlužné výplaty 

Podobné to bylo už v minulých sezonách: legionáři, kterých se netýkalo play-off KHL, si užili nějaký čas s rodinami, vyčistili si hlavy na dovolené a během března už zase začali trénovat.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Vyčistit si hlavu je při angažmá v nevyzpytatelném Rusku nutnost. Své o tom ví i česká kolonie v Chabarovsku, jemuž těsně utekla postupová osmička. Proslýchá se, že to je i kvůli tomu, že klub z Dálného východu sužuje finanční nouze a svým hráčům dluží na výplatách.

Ví o tom i vedení soutěže, které už Amuru důrazně doporučilo uhradit všechny závazky do začátku března. „Hokejisté jdou na led, aby si vydělali peníze. V Amuru jim pořád někdo jen něco slibuje, ale podvádí je. Profesionální hokej v Chabarovsku se bohužel chýlí ke konci,“ napsal list Sport-Express.

Ruským Čechům zřejmě nehrozí nuda ani po sezoně.