Na první zastávce Švýcarských hokejových her dostali volno obránci Michal Kempný a Mikuláš Hovorka a útočníci Petr Kodýtek a Ondřej Beránek. Brankář Josef Kořenář, který je v reprezentaci nováčkem, zůstal v domácí aréně jen jako dvojka za Dominikem Pavlátem.

Právě plzeňský gólman vyvedl český výběr do boje po slavnostním uvedení nových členů Síně slávy Českého hokeje. Vyprodaná O2 arena zatleskala Romanu Turkovi, Tomáši Kaberlemu, Petru Sýkorovi a parahokejovému funkcionáři Romanu Herinkovi, kteří zaokrouhlili počet členů vybrané společnosti na 150.

Pak už ale ledová plocha patřila aktuálním hokejovým hvězdám. Češi pod vedením kapitána Romana Červenky se opět prezentovali aktivním hokejem, většinu první třetiny měli navrch a po úvodní dvacetiminutovce vedli na střely 11:3. Jenže co naplat. Finové se prosadili hned z první střely, když Aleksi Saarela v přečíslení vykoupal Pavláta a puk poslal do prázdné branky.

Brankář Josef Kořenář v dresu české hokejové reprezentace
Nároďák? Impuls do hokejového života, říká Kořenář. O2 arenu vidí jako výhodu

Svěřenci trenéra Radima Rulíka byli téměř všude první, napadali, stříleli a snažili se vyrovnat, jenže pokaždé pohořeli na finském gólmanovi Harrim Säterim. Nejblíž ke gólu byli Češi ve chvíli, kdy si Finové sami srazili puk na vlastní branku. Kontrola na videu však potvrdila, že se puk zastavil na čáře.

Češi se tak poprvé radovali až zkraje druhé části. Pyrochta přihrál z vlastního pásma až na útočnou modrou čáru, kde zůstali trestuhodně volní Pavel Kousal a David Tomášek, a druhý jmenovaný bekhendovým blafákem srovnal stav.

Jenže dál zářil hlavně Säteri ve finské brance. Ten zlikvidoval jak Pyrochtovu střelu v přečíslení, tak šance Červenky a bratrů Kovařčíkových. Práci měl ale i Pavlát na druhé straně. Finové přidali v pohybu a několikrát zamkli soupeře v jeho pásmu, jenže puk do sítě nedostali.

Patrik Augusta
Za obhajobou stříbra i s Kulichem. Buffalo českého lídra pustí na MS juniorů

Rozhodnutí tak přišlo až v závěrečném dějství a podepsali se pod něj velmi aktivně hrající bratři Kovařčíkové. Michal vypálil, Ondřej dobře dojel k brankovišti, sebral vypadlý puk a pohotově ho zasunul za jinak skvělého Säteriho.

„Šancí jsme měli dost, celý tým hrál výborně a měli jsme víc ze hry. Byla jen otázka času, kdy dáme gól,“ hodnotil pro Českou televizi autor druhé branky.

Finové si navíc závěrečný tlak rozbili vlastním trestem a ani při hře bez gólmana na srovnání nedosáhli. Úspěšní už nebyli ani Češi, kteří několikrát pálili na odkrytou klec. I tak ale zvítězili a do druhého turnaje sezony vstoupili vítězně.

„Výborně jsme bruslili a napadali. Každý tým s tím má problémy. Jsem rád, že jsme ukázali, že první turnaj nebyl náhoda a výkon jsme potvrdili,“ pochvaloval si Ondřej Kovařčík po čtvrté výhře reprezentace v sezoně.

„Je to super, musíme pořád pracovat a neusnout na vavřínech. Čekají nás ještě dva zápasy, půjdeme do toho zase naplno,“ uvedl závěrem.

Česko – Finsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Tomášek (Kousal, Pyrochta), 50. O. Kovařčík (M. Kovařčík) – 8. Saarela (Suomi, Lammikko). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. Rozhodčí: Holm, Štolc – Hynek, Ondráček. Diváků: 17013.

Česko: Pavlát (Kořenář) – Král, Kundrátek, Pyrochta, Jandus, Mašín, Zábranský, Ticháček, Knot – Červenka, Špaček, Řepík – Voženílek, Filippi, Stránský – Lenc, Tomášek, Kousal – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Flek – Rychlovský.
Finsko: Säteri (Lehtinen) – Rissanen, Eronen, Ohtamaa, Kemiläinen, Winberg, Pokka, Leppänen, Latvala – Suomi, Lammikko, Saarela – Hakulinen, Ruotsalainen, Pajuniemi – Innala, Tyrväinen, Pakarinen – Mäenalanen, Hyry, Salomäki – Liedes.