Rousek přišel do Sparty před letošní sezonou ze staršího dorostu Letňan, kde si vedl výtečně. Ve výsledkově trápícím se týmu jasně vyčníval a vyhrál kanadské bodování celé soutěže. Nyní se sžívá s dospělým hokejem na extraligové úrovni. „Všechno je o stupeň výš. Hra je silovější a rychlejší. Zvykám si, ale ještě to není úplně ono, musím se do toho dostat,“ přiznává útočník.

V přípravných zápasech ho trenéři zařadili rovnou k Petru Vránovi a hrající sparťanské legendě Jaroslavu Hlinkovi. „Je pro mě velká čest si s ním zahrát. Ještě loni jsem se na něj díval v televizi. Dává mi spoustu rad, je to pro mě velká zkušenost,“ přiznává.

Chce překonat otce

Z dosavadních výkonů mladíka má radost i asistent trenéra Jaroslav Nedvěd. „Víme, že je velký talent, proto mu dáváme šanci. Musí pracovitostí a pílí ukázat, co v něm je a co umí,“ říká bývalý obránce. Přínos pro Rouska vidí i ve zmiňované spolupráci se zkušenými parťáky. „Pomůže mu, že je s nimi na ledě a v kabině. Může se dívat, jak pracují chlapi, kteří něco dokázali,“ kvituje.

Ve Spartě působil mezi lety 1989 a 1994 také Rouskův otec a své angažmá okořenil dvěma tituly. „Doufám, že ho překonám,“ má jasno následovník.

Obránce do dvacítky?

Další nadějný náctiletý hráč Vojtěch Zeleňák udělal na trenéry také dobrý dojem. Jeho cesta se však možná v příštích měsících bude ubírat na rodné Slovensko. „Vojta bojuje o účast na mistrovství světa dvacetiletých. V tuto chvíli máme deset beků a jednou z alternativ je, že by hrál extraligu za slovenskou dvacítku,“ vysvětluje Nedvěd.

Pro devatenáctiletého obránce je tato alternativa schůdná z několika důvodů. „Dostane pořádný čas na ledě a bude mít herní praxi. Můžeme ho poslat do Třebíče, ale tam po něm kouč může chtít jiné věci. Na Slovensku s ním může trenér Bokroš pracovat v návaznosti na šampionát,“ komentuje asistent Jiřího Kalouse.

Návrat v lednu

Po turnaji, který se koná na konci roku, by se Zeleňák připojil zpátky ke sparťanskému A-týmu. „Po MS by se vrátil sem a byl by nám k dispozici. Sezona bude v plném proudu, hráči budou domlácení. Nezbavujeme se ho, jen bychom ho zapůjčili a pak si ho vzali zpátky,“ upřesňuje Nedvěd.

Samotný hráč nemá s touto variantou problém. „Aspoň bych byl trenérovi na očích,“ uznává obránce, který si v přípravě připsal první dva góly v rudém dresu. „Jsem hrozně rád za příležitost. Odehrál jsem pět kvalitních zápasů, které mě zase posunuly. Vím, na čem mám stavět a pracovat,“ praví spokojeně Zeleňák.