„Sezona se povedla moc. Když pak člověk prohraje ve finále, tak je to taková hořká tečka za sezonou. Jinak ale skvělá sezona od začátku do konce. Neměli jsme žádnou velkou krizi, neprohráli jsme víc jak dva zápasy v řadě. Kluci v tréninkovém procesu makali, takže jsme se posouvali a celou sezonu jsme poráželi i favority. Byli jsme schopní bodovat a vítězit se všemi, takže jsme základní část vyhráli zaslouženě,“ ohlíží se Nedvěd za uplynulou sezonou.

V základní části jeho svěřenci posbírali 103 bodů za 44 utkání a jako jediný tým na Západě překročili stobodovou hranici. Druhý Chomutov, který se netajil velkými ambicemi, na ně ztratil šest bodů stejně jako třetí Ústí nad Labem.

„Musím říct narovinu, že jsem nečekal, že základní část vyhrajeme. Náš cíl byl hrát lepší vršek mezi čtvrtým a šestým místem, v pohodě se připravovat na play-off a celou sezonu pracovat na některých věcech, abychom v play-off uspěli. Ale že bych před sezonou řekl, že vyhrajeme základní část? To rozhodně ne. Když jsme pak první byli, tak jsme za tím šli. Před sezonou to ale určitě nikdo neplánoval,“ přiznává kouč Letců.

Hokejisté Kladna porazili Zlín i ve čtvrtém barážovém utkání a zajistili si extraligu i pro další ročník.
Jágra hokej stále baví. Bude pokračovat? A co Plekanec?

Ti během základní části spoléhali na kvalitní defenzivu a inkasovali jen 105 branek, zatímco sami jich nastříleli o rovnou stovku více. V celé soutěži bylo lepší už jen Znojmo se 63 inkasovanými góly.

„Věděli jsme, že nemáme úplně čtyři pětky super ofenzivních hráčů, takže jsme se na obranu dost zaměřovali. Vycházely nám přesilovky, kluci na přesilovkách si sedli. Když jsme zkombinovali dobrou obranu a góly v přesilovkách, tak jsme zápasy dokázali přenášet na svoji stranu. I ty těžké,“ těší Nedvěda, podle nějž hrála velkou roli i skvělá parta v kabině.

„Parta je vždycky základ týmového úspěchu. To tady bylo už druhým rokem. V tomhle byla naše síla,“ upozorňuje.

Od kvalitních a zodpovědných výkonů se mužstvo navíc odpíchlo i ve vyřazovacích bojích. V osmifinále porazilo Děčín 3:0, ve čtvrtfinále Vrchlabí 3:1 a v semifinále Vyškov 3:2. Náraz přišel až ve finále, kde čekali silní znojemští Orli. Ti načali sérii přesvědčivou výhrou 10:0 a ve zbylých třech zápasech povolili Letcům jediný vstřelený gól.

„Znojmo bylo hokejově a kvalitativně na tuto soutěž odskočené. Mělo nadstandardní rozdílové hráče a už jsme na ně nenašli recept. Jak už to v play-off bývá, tak se nám nastřádala zranění, takže pár hráčů chybělo. Věřím, že bychom Znojmo potrápili o malinko víc, kdybychom ke konci neměli takovou marodku,“ komentuje Nedvěd.

„To, co se nám dařilo celou sezonu, nám ve finále selhalo. Najednou jsme z přesilovek dali dvě tyčky, ale ne dva góly. Z přesilovek, které jsme obvykle byli schopní ubránit, najednou dal soupeř gól nohou. Nemyslím kopnutí, ale prostě je to trefilo do nohy. Špatný odraz, naše zlomená hokejka… Vždycky se mluví o štěstí, ale tomu musí jít člověk naproti. Zkrátka takové ty drobné věci, které šly v sezoně naším směrem, se od nás odklonili,“ dodává.

Junioři hokejové Sparty získali titul po dlouhých 29 letech.
Titul pro Spartu! Hokejoví junioři ovládli nejvyšší soutěž po dlouhých 29 letech

Celý tým Letňan má ale díky účasti ve finále do další sezony obrovskou motivaci. Nyní si totiž nemůže klást žádné malé cíle.

„Teď jsme si nastavili laťku za poslední dva roky tak vysoko, že nemůžeme jít do další sezony s tím, že nám bude stačit hrát o záchranu. Budeme se samozřejmě snažit podávat kvalitní výkony a držet se na špičce, protože je příjemné hrát nahoře než mít sestupové starosti. Budeme se snažit pracovat na tom, abychom se udrželi tam, kde jsme,“ vyhlíží do budoucna letňanský trenér.

Prezident Českého hokeje Alois Hadamczik představil nový systém mládežnických soutěží.
Juniorská extraliga se opět rozšíří, v příští sezoně ji bude hrát 16 týmů

A mělo by snad mužstvo z hlavního města chuť hrát i vyšší soutěž? „My na to ani nemáme podmínky jako stadion. Kdyby se v návaznosti na to povedlo udělat rekonstrukci haly, tak by o to zájem určitě byl. To už jsou ale vize do vzdálenější budoucnosti. Věřím ale, že kdybychom postoupili, tak řešení najdeme,“ říká Nedvěd, který zároveň přiznal, že bude nutné vyřešit odchody některých hráčů.

„Úspěch, který se nám povedl, některé kluky katapultoval někam jinam. Třeba odejdou i za lepšími podmínkami, s tím se nedá nic dělat. Někteří budou končit třeba z osobních důvodů, protože tahle liga není tak dobře placená, aby mohli dát hokej stoprocentně na první místo. Musí koukat taky na to, jak zajistit rodinu a fungovat v zaměstnání. Budeme se snažit kluky, kteří odejdou, nahradit podobnými vítěznými a bojovnými typy, které zapadnou do kabiny,“ zakončuje trenér druholigových finalistů.