Pro Spartu začal zápas trochu nešťastně, když po 53 vteřinách obdržel menší trest gólman Pöpperle za vyhození puku do hlediště. Liberec nic moc nevymyslel, ale krátce po skončení trestu našel Valský zpoza branky Bakoše a ten v obrovské šanci těsně minul.

Vzápětí musel na trestnou lavici Švrček a Severočeši se tak rychle zahřáli na provozní teplotu. Nezbrzdil je ani Dernerův trest, neboť v sedmé minutě udeřil s přispěním nechtěné Netíkovy teče při vlastním oslabení Valský, jehož přesně našel Vitásek.

Liberec vedl na střely mezi tyče drtivým poměrem 12:0, jenže pak přišly velké chvíle Pražanů. Hrbas nahodil od postranního hrazení kotouč před branku, odkud ho za Lašákova záda pohotově poslal Hamilton. V 10. minutě se Pechova teč zastavila na brankové konstrukci, ale uběhlo jen pár vteřin a obrat byl dokonán.

Eminger nahodil puk od modré čáry a před Lašákem ho stihl mimo dosah libereckého gólmana usměrnit Forman. Hosté měli vzápětí příležitost udeřit z přesilovky, ale vedení nenavýšili.

Psychicky náročná fáze

„Tady v té fázi, kdy nám Sparta dala ze tří střel dva góly, to byla etapa, kdy jsem cítil, že jsme přestali být silní v kramflecích a začali trochu pochybovat, jestli hrajeme správný hokej. Tlačili jsme, ale Sparta dala z každé šance gól, to bylo psychicky náročné," uvedl domácí kouč Filip Pešán.

Druhé dějství mělo zpočátku vcelku poklidný průběh. Sparta nevyužila další přesilovku a hlídala vedení, jenže o to ji připravil v 32. minutě Řepík, jenž ranou na lapačku překonal Pöpperleho. Ten si sice na puk sáhl, ale zastavit ho nedokázal.

„Určitě nebylo záměrem být pasivní, musíme hrát aktivně. Bohužel takové to podvědomí toho vedení a pasivita v hlavách byly. To byla chyba. A pak místo toho, abychom v početních výhodách dali gól na 3:1, tak jsme soupeři umožnili v našem oslabení zápas otočit. Pasivita ve druhé třetině nás stála zápas," řekl kouč Sparty Josef Jandač.

Nesmyslný zkrat Klimka

Hosté si posléze vybojovali další dvě přesilovky, jenže při té druhé přišel nesmyslný zkrat Klimka, jenž vleže kopl bruslí stojícího Dernera a inkasoval trest ve hře, po němž musel do kabin. Hrbas navíc brzy vyhodil puk mimo mantinely, takže před Libercem bylo 54 vteřin hry čtyři na tři, ve které Pöpperle skvělým skluzem sebral jistý gól Bakošovi.

Navázala více než minutová početní výhoda Bílých Tygrů pět na tři. I tu hosté dokázali přestát bez úhony, jenže dlouhatánské střídání bránících hráčů se nakonec projevilo a zpět na stranu svého týmu vrátil vedení bombou od modré čáry Radivojevič.

„Bylo tam pár pokusů, které nevyšly, ale je potřeba to neustále zkoušet a neustále střílet, střílet a jedna střela se ujme. Chválu bohu za to. Mojža (Tomáš Mojžíš) tam udělal skvělou práci, stál tam a brankář nemohl nic vidět. Jsme za to rádi. Užijeme si to do půlnoci a od soboty se připravujeme na třetí zápas," komentoval vítěznou trefu Radivojevič.

Úspěšný střelec měl první možnost také ve třetí dvacetiminutovce, když jemnou tečí zblízka těsně minul. Na druhé straně nemířil přesně ani Hlinka, na dva pokusy neuspěl ani Pech. V přesilovce měl pak v 52. minutě velkou možnost Vampola, jenže trefil Pöpperleho pouze do hrudi.

Vampolova gólová pojistka

Necelé dvě minuty před závěrem sáhla hostující střídačka k power play, v níž měl ihned velkou možnost Netík a dorážející Kudrna přeloboval prázdnou branku. Vampola si pak spravil chuť a dal svému týmu jistotu prvního vítězství.

„Ve třetí třetině si to Liberec hlídal, moment na vyrovnání přišel v power play, když jsme nedali do prázdné brány a vzápětí inkasovali. Liberec byl o chloupek lepší," připustil Jandač.

„Byli jsme dnes o něco trpělivější než včera, kdy nám nechodily kotouče do brány a na hole. Byli jsme po té pauze trochu nervózní, dnes to bylo z naší strany hokejovější," pochvaloval si Pešán.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 4:2

Branky a nahrávky: 8. Valský (Vitásek), 32. Řepík (Mojžíš), 40. Radivojevič (Řepík, Birner), 59. Vampola - 10. Hamilton (Hrbas), 11. Forman (Eminger, Polášek). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:5, navíc Klimek (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Třetiny: 1:2, 2:0, 1:0. Stav série: 1:1.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Výtisk, Vitásek, Plutnar - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, P. Jelínek, Krenželok - D. Špaček, Lakatoš, Stránský. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš, Čajkovský - Forman, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Klimek, Hamilton - Netík, Dragoun, A. Kudrna - Pech, Kumstát, od 36. navíc Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.