„Doprava je pro nás jedna ze stěžejních oblastí. Když se fanoušek, nebo nedej bože tým, nedostane včas na zápas, může mu to zkazit celý zážitek a atmosféru," řekla ve čtvrtek novinářům generální sekretářka organizačního výboru šampionátu Markéta Štěrbová.

„Především u O2 areny není dopravní situace jednoduchá ani za běžného provozu. Budeme mít zápasy, na které bude přijíždět kolem sedmnácti tisíc fanoušků a k tomu další tisíce lidí, kteří se starají o zázemí," uvedla Štěrbová.„Nejhorší situace bude u O2 areny s automobily. Nedoporučujeme, aby je fanoušci používali a budou k tomu i motivováni."

S Dopravním podnikem hlavního města Prahy se organizátoři domluvili na posílení linek kolem O2 areny. „Zvýší kapacitu jednotlivých tramvajových spojů a zkrátí intervaly metra. Zároveň prodlouží provoz infolinky o dvě hodiny do 23 hodin. V rámci stanice metra Českomoravská bude zvýšená informovanost návštěvníků včetně značení, hlášení v angličtině a na každé stanici budeme mít mapu, jak se dostat k hale," uvedla ředitelka oddělení dopravy organizačního výboru MS Lenka Jiroutová.

Mezi oběma dějišti Ostravou a Prahou se budou týmy přesouvat vlakem a také pro fanoušky bude takové spojení výhodné. „Je to i ekologické řešení, na které jsme velmi pyšní. České dráhy se rozhodly pro posílení spojů do Prahy a do Ostravy ze všech koutů republiky," uvedla Jiroutová.

„Samozřejmě se to týká především českých a slovenských zápasů. Mimořádně budou dálkové vlaky stavě na nádražích v Libni a ve Vysočanech. Obě jsou v docházkové vzdálenosti od arény," uvedla Jiroutová. Fanoušci navíc mohou díky vstupence na hokej získat s jízdenkou do Prahy nebo do Ostravy zpáteční jízdu zdarma.

Hlavně chodit včas

Navíc se organizátoři dohodli s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR na odložení krátkodobých uzavírek a oprav. „Zároveň v termínu mistrovství světa dojde k přesunu pravidelné údržby na hlavních tazích do Prahy a do Ostravy především v exponovaných dnech na české a slovenské zápasy.

Ale čekáme i fanoušky z Německa či Rakouska. Auta by ale měli fanoušci nechat na záchytných parkovištích a využít v Praze i Ostravě městské hromadné dopravy, protože u hal nezaparkují," uvedla Jiroutová.

Organizátoři apelují na fanoušky, aby chodili na zápasy včas. „Nebude takový problém před prvním utkáním dne. Situace se zhorší, když budou lidi z arény odcházet a stejný počet nebo ještě možná větší bude přicházet. Proto jsou v okolí obou arén fanzóny, aby mohli fanoušci přijít včas a mohli sledovat, jestli už byla hala vypuštěna. Během půl hodiny nelze vyprázdnit nebo naplnit žádnou halu na světě," řekla Štěrbová.

Před úvodním zápasem Česka se Švédskem 1. května bude ještě zahajovací ceremoniál. „Nebude se posouvat začátek zápasu, ale všechno se odehraje od 20:15. Diváci by měli být na místech ve tři čtvrtě na osm," uvedla Štěrbová.

Zájem se bude zvyšovat

Doporučuje být ve fanzóně u haly minimálně hodinu a půl před utkáním. „Poběží tam velkoplošná obrazovka, budou tam probíhat různé soutěže. Budu tam stánky a i děti se tam zabaví," řekla Štěrbová.

Šampionát bude pravděpodobně útočit na rekordní počet 640.044 diváků z loňska z Minsku. „Očekáváme, že se zájem s přibližujícím se termínem mistrovství světa bude zvyšovat. Jak nám sdělila IIHF, během šampionátu se běžně prodá 30 procent vstupenek. Podle toho bychom dosáhli rekordu. Naše původní předpoklady, jak se budou vstupenky prodávat a o které bude zájem, se zatím zcela naplňují," uvedla Štěrbová.