Česko porazilo Rakousko. Z trápení byly čtyři góly, Pavelec slaví nulu

Praha /FOTOGALERIE/ - Další očekávaná výhra, další tři body. Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa také Rakousko 4:0. Snadný zápas? Rozhodně ne: svěřenci kouče Růžičky se dlouho nemohli prosadit, jejich trápení ukončil Ondřej Němec až v 32. minutě. Soupeř navíc několikrát zahrozil z brejků a Ondřej Pavelec zachraňoval tým a pak i nulu.

8.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 8.5.2015

Česko - Rakousko: Radost v podání střelce první branky Ondřeje NěmceFoto: ČTK/Roman Vondrouš

Začátek "sváteční" bitvy nebyl zrovna ideální. V úvodní třetině působili čeští hráči hodně ospalým dojmem a první náznak šance si vypracovali Rakušané. Komarek se obtočil kolem branky, Pavelec toho příliš neviděl, a když puk projel po ledě těsně kolem jeho pravé tyče, ve vyprodané hale to jen zahučelo.

Přesně v polovině tohoto dějství jeli Voráček s Hertlem dva na jednoho, Hertl však skákavou přihrávku netrefil. Krátce nato zůstal po Nakládalově bombě ležet puk v rakouském brankovišti, ale bez úspěšné dorážky. V dobré příležitosti zase neuspěl Jágr.

Následovalo přečíslení tři na jednoho, na jehož konci na sebe vzal zodpovědnost Smoleňák, jenže nedal. Útočná vlna se valila na druhou stranu a Pavelec musel po Lebnerově blafáku předvést skvělý zákrok betonem. Pozor, ojedinělý brejk to rozhodně nebyl.

"Chyběl nám pohyb, soupeř dobře bránil a chodil do rychlých protiútoků. Hodně nás podržel Ondra Pavelec," uznal trenér Růžička.

Outsider šel málem do vedení

Na začátku druhé třetiny si domácí tým užíval dlouhé chvíle v početní výhodě, ve 23. minutě hrál 25 vteřin dokonce v pěti proti třem, jenže ani tuto příležitost nevyužil. A příliš nechybělo, aby šel do vedení outsider. Obránce Altmann dostal puk do jízdy a mohl zakončovat do odkryté branky, jenže netrefil puk dobře a pálil mimo.

Ve 31. minutě neproměnil stoprocentní šanci při dorážce zblízka Smoleňák a poté minul z ideální střelecké parkety Novotný. Trápení v koncovce ukončil dvougólový střelec z předchozího duelu s Francií Němec. Při svém pokusu naplno využil Starkbaumova zakrytého výhledu a přesnou střelou do horního růžku otevřel skóre.

"Český tým byl rychlejší, silnější v soubojích. My jsme strávili moc času v obranném pásmu," řekl rakouský kouč Daniel Ratuschny. Další šance na sebe nenechaly dlouho čekat, ale Starkbaum zářil. Vychytal Červenku, pak na něj jel Koukal sám, gólman odolával.

Ofenzivní smršť českého výběru

Ještě před přestávkou však přišla ofenzivní smršť českého výběru. Hejda parádním pasem nastartoval na začátku 39. minuty Zaťoviče, jenž v přečíslení dvou na jednoho tělem naznačil přihrávku, ale pověsil kotouč pod horní tyčku. Následně měl Starkbaum hodně práce s Jágrovou ranou, krátce poté už neměl šanci dosáhnout na Sobotkovu střelu. Poměr střel? 22:2. "Uklidnili jsme se," dodal český kouč.

Do třetí dvacetiminutovky Starkbauma vystřídal Swette a čistého konta si užil jen sedm vteřin, když ho ze samostatného úniku pokořil Voráček.

Co dál? Náhradník se vytáhl proti Čáslavovi a Novotnému. A nejen jim: v 52. minutě nadchl publikum excelentní akcí Jágr, Swette mu však čtvrtý gól na turnaji nedopřál. Závěr už se nesl v exhibičním duchu a další změnu skóre nepřinesl. Češi mají den volna a příště vyzvou Němce. "Lepšíme se a budeme se lepšit," tvrdí Pavelec.

Češi se posunuli na třetí místo tabulky A před Švýcarsko. Příště čeká Jágra a spol. Německo. Zápas se hraje v neděli od 16.15 hodin.

ČR - Rakousko 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Němec (Simon), 39. Zaťovič (Hejda, Němec), 40. Sobotka (Červenka, Krejčík), 41. Voráček (Jordán, Hertl). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Bulanov - Lazarev (oba Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Hertl - Jágr, Jan Kovář, Červenka - Smoleňák, Novotný, Erat - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Rakousko: Starkbaum (41. Swette) - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mitterdorfer, Altmann, Mühlstein, Peter - Latusa, Komarek, T. Raffl - Herburger, M. Raffl, Lebler - Rotter, Hundertpfund, Ganahl - Petrik, Fischer, Cijan - Woger. Trenér: Daniel Ratushny.