V pondělním duelu po první třetině za stavu 0:2 poslal trenér Josef Jandač do branky Jaroslava Januse, tým dostal plánovaný impulz a vyrovnal, ale nakonec se Spartě po prohře 2:3 sen o finále rozplynul.

„Je to obrovské zklamání. Hlavně kvůli lidem. Byli úžasní v play off i celou sezonu. Přišlo jich hodně a myslím si, že si to finále zasloužili, ale bohužel jsme to nezvládli," litoval Novotný, že si Sparta nedokázala vynutit před rekordní návštěvou sezony 12.004 diváků rozhodující sedmý zápas v Třinci.

Porážku 2:4 na zápasy přikládal dílem i smůle. „Neměli jsme asi štěstí, nebylo asi na pravém místě, kdy mělo. A rozhodly úplné maličkosti," řekl třiadvacetiletý gólman, který měl před touto sezonou jen 18 extraligových startů. Litoval, že se nemohl ze střídačky radovat z vítězného obratu. „Bohužel, zase jsme bušili jako v Třinci, ale opět jsme prohráli. Někdy to tak ve sportu je, že vyhraje šťastnější."

Lepší parta než minulou sezonu

Mrzelo jej, že tým nedotáhne k úspěchu. „Musím říct, že se tu sešla lepší parta než minulý rok. Všichni jsme táhli za jeden provaz a chtěli jsme dosáhnout toho nejcennějšího, ale nevyšlo to. Parta byla super, ale nevím, kdo má smlouvu a kdo ne. Byl bych rád, kdyby to bylo podobné i příští sezonu. Musíme makat, abychom se sem dostali a příště byli my ti vítězové," řekl Novotný.

Na post sparťanské jedničky přišel po odchodu Tomáše Pöpperleho do KHL před sezonou Slovák Rastislav Staňa, ale Novotný si svými výkony řekl o větší prostor. Navíc Staňa kvůli potížím se srdcem předčasně ukončil sezonu. Novotný se snažil nevnímat spekulace, zda on je správnou jedničkou Sparty.

„Měl jsem dost klidu na to, abych se mohl soustředit jen na play off. Z médií byl tlak spíš než uvnitř v klubu. Novináři pořád řeší, jestli ten je lepší, nebo ten. Tohle nechápu. Ale cítil jsem se dobře a chtěl jsem pomoct týmu se dostat do finále a bohužel to nevyšlo," řekl Novotný.

Poděkování za příležitost

V sezoně odchytal v základní části 36 zápasů s průměrem 2,24 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 91,19 procenta a jednou udržel čisté konto. V deseti duelech play off měl průměr 2,49 gólu na utkání, úspěšnost 91,40 procenta a také udržel jednu nulu.

„Pro mě to byla dobrá sezona, nečekal jsem, že budu chytat tolik zápasů, a jsem rád, že mi trenéři věřili a dali mi šanci. Škoda, že jsem se jim neodměnil tím titulem. Musím poděkovat celému vedení i klukům, že jsem tu příležitost dostal a mohl být v semifinále," prohlásil jihlavský odchovanec.

„Samozřejmě to je pro mě velká zkušenost, protože v takhle velkém hokeji jsem ještě nikdy nechytal. Každého to posune a snad nějaké ty chyby odstraníme a povede se to příští rok," navázal Novotný.

Byl v pohodě, tlak si nepřipouštěl

Nezabývá se tím, kdo má z brankářů v týmu jaké postavení. „Každý zápas jsem chtěl klukům pomoct, a jestli jsem se někam dostal, nebo nedostal, to neřeším. Šel jsem jen od zápasu k zápasu. Lidé se mě furt ptali, jestli se už cítím jako jednička, ale to tak neberu. Kdo jde do zápasu a chytá, tak je podle mě jednička."

Tlak si ve Spartě nepřipouští a nemá ani srovnání s jiným extraligovým klubem. „Nikde jinde jsem ve velkém hokeji nechytal. Fanoušci tu jsou úžasní a ještě víc vás to nabudí a žene za lepším výsledkem. A puky musím chytat stejně jako kluci na druhé straně. Já jsem byl hodně v pohodě, kluci mi hodně pomáhali a věřili," poděkoval spoluhráčům.

Rady mu dává i otec Marek, který v extralize chytal za Jihlavu, Třinec, Vítkovice i Zlín. „Probírali jsme každý zápas, hodně mi pomohl. Stejně tak trenéři a Petr Bříza. Všem bych za to chtěl poděkovat. Chtěli jsme uspět a udělali jsme pro to maximum, bohužel to nevyšlo," zopakoval Novotný.

Čtěte také: Jandač: Bolí to, ale rozhodlo štěstí. Co dál? Sparta nechystá žádné změny