Sami Aittokallio, Tomáš Pöpperle, Michal Neuvirth, Filip Novotný, Jakub Sedláček, Jan Lukáš, Rostislav Staňa, Marek Schwarz, Marek Pinc a mnozí další… Ve sparťanském brankovišti se v některých sezonách točili brankáři stejně neúnavně jako apoštolové na Staroměstském orloji. Někteří zazářili, jiní zklamali.

Ale hlavní cíl – totiž zisk mistrovského poháru – nesplnil nikdo.

Životní milník

Sparta na titul čeká už od roku 2007. Od té doby byla jen jednou ve finále. Loni to měli Pražané rozehrané nadějně, jenže situace s koronavirovou nákazou pak udělala přes play-off velký tlustý škrtanec. Další pokus je tak ve hře nyní. Klíčový muž? Matěj Machovský.

„Chytá výborně, i díky němu jsme se vyšvihli na první místo v tabulce,“ chválil v minulém týdnu obránce Milan Jurčina. Tato slova by podepsali i ostatní sparťané: Machovský se po Novém roce rozchytal k senzačním výkonům. V posledních třech duelech inkasoval jediný gól a neprůstřelnost si držel úctyhodných 200 minut.

„Nikdy v kariéře jsem ničeho takového nedosáhl,“ usmíval se Machovský po nedělní výhře 4:1 nad Hradcem Králové. V něm už sice čisté konto neudržel, ale jeho příspěvek k úspěchu Pražanů byl nepřehlédnutelný. „Měl tam dost těžkých zákroků,“ ocenil kapitán Michal Řepík.

Sedmadvacetiletý Machovský přišel do Sparty z Plzně v roce 2018 a teď tak v jejím brankovišti slouží už třetí sezonu. Loni se o post jedničky přetahoval s Jakubem Sedláčkem, v aktuální sezoně je jasným tahounem. Lepší statistiky za svého působení v O2 areně ještě neměl. Mužstvo na něj spoléhá a on důvěru (zatím) splácí parádními výkony.

Salák motivuje

„Velkou zásluhu na tom mají i naši obránci,“ odmítá Machovský superlativy na adresu svých posledních zápasů. Je fakt, že defenziva Sparty se zlepšuje jako celek, ostatně Pražané obdrželi nejméně gólů z celé extraligové čtrnáctky. „Kolem Vánoc jsme si vyříkali spoustu věcí, na kterých bylo třeba zapracovat. Jsme rádi, že nám to funguje.“

Machovský má v kabině nově ostříleného kolegu Alexandera Saláka, účastníka zimní olympiády a dvou světových šampionátů. Jako konkurenci však gólmana se zkušenostmi z NHL i KHL nebere. „Je to velká osobnost, mladší kluci se od Saši mohou naučit spoustu věcí. I mně dává svou přítomností v tréninku a během zápasů cenné zkušenosti,“ říká.

Machovský a spol. se v úterý od 18:00 pokusí prodloužit sérii vítězných zápasů na čtyři na horkém ledě brněnské Komety.