„Začíná se od stavu 0:0 a my jsme si to ověřili už na špičkových týmech v průběhu soutěže, ať už to bylo Växjö, HV 71 nebo Kärpät Oulu. To jsou zvučné týmy, ale my jsme přes ně přešli, takže není na místě mít nějakou přehnanou obavu. Respekt tam samozřejmě je, ale ne, abychom byli podělaní," řekl trenér Sparty Jiří Kalous.

Pražané venku válí 

Nebojí se ani toho, že Pražané hrají venku na kluzištích soupeřů se jim v téhle sezoně CHL dařilo náramně. „Klukům to určitě může dodat takové to zdravé sebevědomí," komentoval Kalous úctyhodnou bilanci šesti výher ze šesti venkovních zápasů.

Sparťané si už poradili se zvučnými týmy jako Kärpät Oulu, Växjö či HV 71. „Jedeme paralelně dvě soutěže, stojí to obrovskou spoustu sil, ale proti silným týmům jsme uspěli, což je určitě věc, která nás může posunout dopředu," dodal kouč.

Zájem diváků pomalu roste 

Sparta patří mezi zakladatelské kluby obnovené Ligy mistrů. I proto bere svou účast zcela vážně žádné řeči o zápasech na rozehrání, ale železná touha uspět na mezinárodní scéně.

Dosud spíš rozpačitě vnímaná soutěž díky tomu získává u náročného českého publika čím dál větší kredit a atraktivitu. Do O2 areny sice nejdřív moc diváků nechodilo, postupně ale zájem rostl a na semifinále už to ve vysočanské hale bouřilo jako v extraligovém play-off.

Bříza: Neremcali jsme 

„Jsem velmi šťastný, že si Sparta zahraje finále. Věřím, že tahle utkání otevřela lidem oči, že nejsme pořád jak blázni zavření jen mezi našimi českými kopečky," uvedl sparťanský šéf Petr Bříza, jeden z nejzapálenějších misionářů myšlenky nadnárodní hokejové spolupráce.

„Když jsme se do téhle soutěže zapojili, neremcali jsme a vzali tuto myšlenku vizionářsky z hlediska propagace a produkce zápasů. Vizionáři byli svým způsobem od začátku i hráči, protože se chtějí rovnat s nejlepšími v Evropě, což je správný přístup," myslí si Bříza.

Mohl by to být dobrý hokej

Ale zpátky k dnešnímu duelu. Útok Frölundy táhne produktivní Joel Lundqvist, dvojče slavného gólmana Henrika. Ve švédské lize se týmu poslední dobou moc nedaří, kromě domácího prostředí ale pro Indiány hovoří finálové zkušenosti z předchozích ročníků.

„Mají úžasně nebezpečné přechody do rychlého protiútoku, hned otáčí hru. Asi to bude těžké, ale myslím, že by to mohl být dobrý hokej," věří Kalous. Začíná se v 19.05, přímý přenos vysílá Sport1.

Čtěte také: Po čase si každý pamatuje jen vítěze, jsme tu pro výhru, říká kapitán Hlinka