První derby skončilo. Lépe pro domácí hráče i fanoušky. Hokejisté Slavie udolali Spartu 2:1. Obhájce titulu přemohl tým napěchován zvučnými jmény.

„Mrzí mě, že jsme si neodvezli nějaký bod. Byli jsme rovnocenný soupeř. Měli jsme šance, ale nespadlo nám to tam,“ přiznal kouč František Výborný.

První radost opanovala právě jeho střídačku. Naposledy. Odkrojeny byly teprve necelé tři minuty z prostřední části. Přesilovou hru využil kapitán David Výborný. Připsal si tak první trefu letošní sezony, tolik očekávanou.

Úvodní branka také přinesla větší vzruch na ledě. Do té doby toho protagonisté příliš nepředvedli, hra neměla spád. Spíše se na obou frontách bojovalo. „Na úzkém kluzišti ani jinak nejde hrát,“ řekl slávistický asistent Jiří Kalous. Výborný jen přitakal. Vzrušeni nabylo na síle v polovině duelu. 30:50 – David Hruška nadvakrát překonal Pöpperleho. 31:12 – Jiří Doležal přelstil sparťanského brankáře znovu. 22sekundový mžik. Omračující, ale zároveň povzbuzující. Pro Spartu truchlivý a rozhodující zároveň.

Tým z Holešovic přitom mohl jít do vedení už v úvodu utkání. Ale. Ani 93 sekund přesilovky pěti proti třem hráčům s „S“ na prsou nestačilo k překonání Adama Svobody. „Hlavně že jsme přežili tuto přesilovku. Adam nás skvěle podržel. A také diváci. Takže vládne spokojenost, i když to herně nebylo úplně podle našich představ,“ byl nakonec i kritický Kalous.

Po prvním ze čtyř měření sil tak slaví Růžičkův výběr. Praze letos vládne Slavia. Zatím. Sparta má ještě minimálně tři pokusy. „Já myslím, že se zvednou a budou bavit diváky,“ je přesvědčený Hruška.

VLASTNÍ POHLED

SLAVIA. Slavia je mistrem. Podle výsledků to letos i tak vypadá. Čtyři zápasy, čtyři výhry. Ale pozor. Vždy jen o gól – šťastnou trefu. Hranice mezi vítězstvím a porážkou je úzká. A slávisté to musí vědět. Nebo by měli. A to z jednoho důvodu. Štěstí zatím stojí na jejich straně. Ale pohrávat by si s ním neměli. Jednou se na zápas totiž nedostaví. Prohry přijdou, to je jasné. Nikdo nevyhraje všech 52 kol. Ale když se vyhraje větším rozdílem, hráči se uklidní. Teď si sami brnkají na nervy. (lik)

SPARTA. Už minulá sezona měla být sezonou Sparty. Jako nejsilnější tým měla získat titul, „ostudně“ však vypadla ve čtvrtfinále play off, zatímco titul připadl Slavii. Na pražském kolbišti to byla pro Spartu potupa. Včera chtěla začít splácet dluh, převzít v derby vládu nad městem. Vždyť znovu platí za největšího favorita extraligy. Jenže zůstalo jen u vedoucího gólu, pak znovu vyklidila pole. Z její strany to byl nervózní zápas, v němž se nezbavila své nemoci: proměňování přesilovek. (mh)